Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do monopolu na rynku usług prawniczych

Prezentujemy treść informacji Naczelnej Rady Adwokackiej:

"Prace Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące rzekomo połączenia zawodów prawniczych zmierzają w rzeczywistości do likwidacji samorządów adwokatów i radców prawnych. W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej, lepszą metodą poprawy funkcjonowania rynku usług prawniczych w Polsce jest dobrowolna współpraca tych samorządów i poszanowanie przez władze państwowe ich niezależności.

Warszawa, 25 listopada 2008 - Naczelna Rada Adwokacka protestuje przeciwko likwidacji odrębności i niezależności adwokatury. Do tego zmierza bowiem opracowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy, którego celem jest rzekome „połączenie zawodów prawniczych". Pracom tym przyświeca populizm polityczny oraz - szerzej - ukryta strategia podporządkowania państwu zawodów zaufania publicznego. Działania te nie zwiększą dostępu do fachowych usług prawniczych ani nie obniżą cen tych usług. Tworzenie monopolu i koncentracja tych usług w ramach jednego zawodu kłóci się z liberalną ideą poszerzania konkurencyjności na rynku, tak często głoszoną przez partię rządzącą.

Dążenie do takiej koncentracji jest ponadto sprzeczne z prawem swobodnego zrzeszania się w samorządowe organizacje zawodowe, gwarantowanym przez art. 17 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

NRA zwraca uwagę, że podobne działania rządu ograniczające niezależność zawodów zaufania publicznego już odczuły organizacje inżynierów budowlanych i architektów. Taka polityka przeczy głoszonej przez obecnie rządzącą koalicję idei rozwoju samorządności i przypomina próby centralizacji władzy, podejmowane w nieodległej przeszłości.

W ocenie NRA, należy utrzymać istniejącą odrębność zawodów adwokata i radcy prawnego. Obowiązująca reguła zakazująca podejmowania adwokatom pracy na etacie stanowi najważniejszą gwarancję niezależności palestry od organów państwa oraz innych podmiotów. W ten sposób obywatele uzyskują pewność nieskrępowanej obrony najważniejszych swoich interesów przed nadużyciami władzy publicznej. Z kolei sama adwokatura stale dba o gwarancje przejrzystości i uczciwości działania adwokatów. Służy temu m.in. jawność postępowań dyscyplinarnych, co nie jest standardem we wszystkich samorządach zawodowych.

NRA sprzeciwia się trybowi prac nad projektem reformy zawodów prawniczych. Pracuje nad nim specjalny zespół w Ministerstwie Sprawiedliwości do którego zaproszono jedynie adwokatów dobranych według nieznanego klucza. Osoby te nie reprezentują i nigdy nie reprezentowały samorządu adwokackiego, jakim z mocy ustawy jest NRA.

- Podtrzymujemy zaproszenie dla Premiera Donalda Tuska i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego do rozpoczęcia rzeczowych rozmów na temat kompleksowej wizji funkcjonowania systemu obsługi prawnej i wymiaru sprawiedliwości. Mamy nadzieję, że podczas odbywających się w najbliźszą sobotę głównych obchodów 90-lecia odrodzonej adwokatury polskiej Pan Minister przedstawi nam klarowną i zgodną z Konstytucją koncepcję reform - mówi prezes NRA Joanna Agacka-Indecka.

NRA opowiada się za rozwojem współpracy niezależnych samorządów zawodów prawniczych jako metodą poprawy funkcjonowania oraz poszerzania dostępności do fachowych usług, a także zwiększenia urozmaiconych możliwości robienia kariery zawodowej wśród kwalifikowanych prawników. Najświeższym przykładem takiej współpracy jest uchwała NRA z 22 listopada 2008 r., ułatwiająca radcom prawnym przejście do palestry. W ocenie NRA taka pozioma współpraca może przynieść znacznie lepsze efekty, niż koncentracja zawodów i samorządów prawniczych, mogąca doprowadzić do sterowania nimi przez państwo."

Pliki do pobrania:

Źródło: NACZELNA RADA ADWOKACKA

ul. Świętojerska 16, 00-202 Warszawa

tel. +48 22 505 25 00, + 48 22 505 25 01, fax +48 22 505 25 08

e-mail: nra@nra.pl www.adwokatura.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika