Które autostrady będą bez opłat?

Kierowcy samochodów o masie do 3,5 tony oraz motocykliści nie zapłacą za przejazd autostradowymi obwodnicami dużych miast.

Rada Ministrów rozpatrzy jutro projekt odświeżający ustawę o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Zgodnie z nowelą kierowcy nie zapłacą za przejazd wskazanymi odcinkami autostrad, których budowę czy eksploatację finansuje państwo. Zwolnienie będzie dotyczyło tylko samochodów osobowych do 3,5 tony i motocykli.

Pobieranie opłat jest za drogie

Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że dostosowanie niektórych odcinków autostrad do pobierania opłat jest po prostu nieopłacalne.

Porady prawne

- Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku manualnego poboru opłat na terenach silnie zurbanizowanych, w szczególności położonych w pobliżu miast. Na tych odcinkach w systemie manualnym koszty dostosowania do poboru opłat są obecnie niewspółmiernie wysokie w stosunku do spodziewanych przychodów – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

W związku z tym w noweli wskazano około 150 kilometrów autostrad, na których opłaty nie będą pobierane.

Gdzie pojedziemy za darmo?

Na trasie A1 darmowe będą odcinki: węzeł Stryków – węzeł Romanów (w okolicach Łodzi), węzeł Lgota – węzeł Zawodzie (w okolicach Częstochowy) oraz węzeł Bytom – węzeł Gliwice (w okolicach aglomeracji katowickiej).

Opłata nie będzie pobierana także na odcinkach autostrady A2: węzeł Stryków I – węzeł Stryków II (w okolicach Łodzi) i węzeł Pruszków – węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy).

Za darmo pojedziemy również wybranymi odcinkami autostrady A4: węzeł Nowa Wieś Wrocławska – węzeł Bielany Wrocławskie (w okolicach Wrocławia), węzeł Sośnica – węzeł Murckowska (w okolicach aglomeracji katowickiej), węzeł Balice I – węzeł Łagiewniki (w okolicach Krakowa), węzeł Wierzchosławice – węzeł Krzyż (w okolicach Tarnowa) oraz węzeł Rzeszów Zachodni – węzeł Rzeszów Wschodni (w okolicach Rzeszowa);

Ponadto z opłat zwolniony będzie przejazd na jednym odcinku autostrady A8. Chodzi o węzeł Pawłowice – węzeł Nowa Wieś Wrocławska (w okolicach Wrocławia).

TIR-y będą płacić za przejazd

Za jazdę po wskazanych odcinkach będą płacić kierowcy pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony. Resort infrastruktury wyjaśnia, że wynika to z ograniczeń Rady Europejskiej, która przewidziała odrębny system opłat dla samochodów ciężarowych.

System ten został wprowadzony do polskiego prawa wraz z ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 218, poz. 1391).

Według tego dokumentu od 1 lipca 2011 roku samochody ciężarowe zobowiązane będą do uiszczania opłat elektronicznych za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz pozostałych dróg krajowych. Pisaliśmy o tym szerzej w tekście "Drogi krajowe też będą płatne".

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika