Nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, 1 marca br.

Wspólny komunikat prasowy

Szefowie państw lub rządów spotkali się dziś (1 marca br.) w Brukseli i szczegółowo omówili kwestie dotyczące aktualnego kryzysu finansowego i gospodarczego. Uzgodnili, że Europa może sprostać temu wyzwaniu i przezwyciężyć obecny kryzys wyłącznie dzięki dalszemu podejmowaniu wspólnych skoordynowanych działań w ramach jednolitego rynku i UGW. Wyrazili wiarę w średnio- i długoterminowe perspektywy gospodarek wszystkich państw UE. Uzgodnili podjęcie działań zgodnie z następującymi założeniami:

Budowanie zaufania i wspieranie stabilności finansowej

- Kontynuowanie prac zgodnie z zasadami uzgodnionymi w październiku 2008 roku w celu przywrócenia właściwych i skutecznych warunków finansowania gospodarki. Uznanie, że odblokowanie kanałów kredytowych ma kluczowe znaczenie dla skuteczności środków budżetowych przyjętych przez państwa członkowskie.

- Podkreślenie znaczenia rozwiązania problemu toksycznych aktywów bankowych. Działanie przy tym zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez Komisję 25 lutego i z pełnym poszanowaniem reguł konkurencji.

- Poprawa regulacji dotyczących instytucji finansowych i nadzoru nad tymi instytucjami. Pozytywne przyjęcie wkładu grupy wysokiego szczebla w sprawie nadzoru finansowego i zamiaru Komisji dotyczącego wydania 4 marca wytycznych na temat sprawozdania. Pierwsze decyzje należy podjąć do czerwca po przeprowadzeniu obszernej dyskusji na forum Rady ds. Gospodarczych i Finansowych.

- Zapewnienie długoterminowej stabilności finansów publicznych zgodnie z paktem stabilności i wzrostu.

- Podkreślenie znaczenia stabilności makrofinansowej w całej UE. Uznając wyraźne różnice pomiędzy państwami członkowskimi w Europie Środkowej i Wschodniej, dokonanie przeglądu już udostępnionej pomocy.

- Podkreślenie korzyści płynących z integracji w ramach UE i związanych z nią solidnych perspektyw w średnim okresie. W odniesieniu do sektora bankowego - potwierdzenie, że wsparcie dla banków macierzystych nie powinno wiązać się z żadnymi ograniczeniami działalności spółek zależnych w unijnych państwach przyjmujących. Zalecenie Radzie ds. Gospodarczych i Finansowych, aby aktywnie monitorowała sytuację w ścisłej współpracy z Komisją i opracowała w razie potrzeby sposoby pomocy krajom odczuwającym tymczasowy brak równowagi na podstawie wszystkich dostępnych instrumentów.

Porady prawne
Uznanie znaczenia EBI w zapewnianiu środków finansowych dla regionu i w tym kontekście pozytywne przyjęcie niedawno ogłoszonej przez EBI, Bank Światowy i EBOR wspólnej inicjatywy na rzecz wsparcia sektorów bankowych w regionie i finansowania kredytów dla przedsiębiorstw dotkniętych światowym kryzysem gospodarczym.

Przywrócenie właściwego funkcjonowania gospodarki realnej

- Ocena realizacji europejskiego planu naprawy gospodarczej zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym na wiosennym posiedzeniu Rady Europejskiej i wyciągnięcie koniecznych wniosków.

- Jak najlepsze wykorzystanie jednolitego rynku jako siły napędowej naprawy gospodarczej w celu wsparcia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Podkreślenie, że protekcjonizm nie może być odpowiedzią na obecny kryzys i wyrażenie przekonania o roli Komisji jako strażnika Traktatu.

- Pozytywne przyjęcie komunikatu Komisji z 25 lutego w sprawie sektora motoryzacyjnego, w tym w szczególności lepsza koordynacja na poziomie europejskim systemów odnowy floty samochodowej. Zwrócenie się do Komisji o zapewnienie szybkiej i skutecznej wymiany informacji na temat planowanych środków krajowych i uważne monitorowanie działań podejmowanych w państwach trzecich jako część europejskich ram określonych przez nią dla tego sektora.

- Uznanie znaczenia środków na rzecz przeciwdziałania negatywnemu wpływowi obecnej sytuacji na zatrudnienie. Na poziomie UE - pełne wykorzystanie istniejących narzędzi, takich jak Europejski Fundusz Społeczny i zmieniony europejski fundusz dostosowania do globalizacji, w celu ograniczenia zwolnień. Wykorzystanie specjalnego szczytu w sprawie zatrudnienia, który ma się odbyć późną wiosną, w celu uzgodnienia konkretnych kierunków i środków z myślą o złagodzeniu wpływu kryzysu na sytuację społeczną i zatrudnienie.

Współpraca na poziomie globalnym

- Zagwarantowanie odpowiedniego odzwierciedlenia na arenie międzynarodowej wewnętrznych wysiłków i działań UE na rzecz przywrócenia stabilności finansowej i propagowania otwarcia rynków, przy uwzględnieniu szczególnej sytuacji krajów rozwijających się.

- Uznanie znaczenia szczytu G-20 w Londynie dla odbudowy zaufania przedsiębiorstw, obywateli i sektora finansowego. Podkreślenie wiodącej roli UE w procesie G-20 i wykorzystanie wiosennego posiedzenia Rady Europejskiej do przygotowania stanowiska UE w tym zakresie, z uwzględnieniem wyników posiedzenia, które odbyło się w Berlinie 22 lutego.

- Dołożenie wszelkich starań na rzecz osiągnięcia porozumienia w sprawie warunków umożliwiających szybkie zakończenie prac w ramach dauhańskiej rundy rozwojowej.  

Źródło: www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika