Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Nowelizacja ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku

www.morguefile.com/mconnors
(fot. www.morguefile.com/mconnors)

Jaki jest cel ustawy o zmianie ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku oraz niektórych innych ustaw?

Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczą dostosowania polskiego prawa do regulacji Unii Europejskiej, reformy postępowania w sprawie kar administracyjnych oraz ułatwień dla przedsiębiorców.

Celem nowelizacj, czekającej już tylko na podpis Prezydenta, jest bowiem wypełnienie przez państwa członkowskie UE obowiązku ustanowienia przepisów dotyczących sankcji za naruszanie przez podmioty gospodarcze przepisów rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawach urządzeń kolei linowych przeznaczonych do przewozu osób, środków ochrony indywidulanej, urządzeń spalających paliwa gazowe. Ustawa wprowadza m.in. nowy system administracyjnych kar pieniężnych za naruszenia przepisów związanych z wprowadzaniem do obrotu wyrobów niezgodnych z normami. Ma to poprawić warunki uczciwej konkurencji. 

Senat wprowadził do ustawy 4 poprawki. Zgodnie z jedną z nich decyzja o zakazie udostępniania wyrobu musi być poprzedzona postanowieniem wzywającym do zaprzestania udostępniania i wyznaczającym termin na wykonanie postanowienia. Kolejna przesądza o charakterze prawnym stwierdzenia niezgodności formalnych jako przesłanki wszczęcia postępowania administracyjnego, zmierzającego do wyeliminowania wyrobu z obrotu. Pozostałe zmiany służyły zapewnieniu ustawie spójności terminologicznej. 

Dostosowanie przepisów do prawa Unii Europejskiej

Ustawa dostosowuje polskie przepisy do rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawach: urządzeń kolei linowych (2016/424), środków ochrony indywidualnej (2016/425) oraz urządzeń spalających paliwa gazowe (2016/426).

Ustawa rozszerza katalog przepisów o sankcje za naruszenie przepisów rozporządzeń. Ze względu na potrzebę zachowania spójności systemu nadzoru rynku oraz jego niedyskryminującego charakteru, zmienia również katalog oraz brzmienie niektórych istniejących już przepisów sankcyjnych.

- "Ustalając wysokość nowych sankcji brano za podstawę sankcje już istniejące w ustawie o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku" – podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Ustawa wprowadza do polskiego systemu nadzoru rynku pojęcie tzw. „niezgodności formalnych”. Przewiduje wyodrębnienie w ustawie o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku procedur kontrolnej i nadzorczej w sprawie takich niezgodności. Działania należy podjąć nawet wtedy, gdy wyrób jest zgodny z wymaganiami i nie stwarza zagrożenia. 

Reforma postępowania w sprawie kar administracyjnych

Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA) poszerzają korzystne dla obywatela rozwiązania w zakresie proporcjonalności stosowanych środków oraz okoliczności, które organ powinien wziąć pod uwagę dla sprawiedliwego wymierzenia sankcji.

Ustawa reformuje postępowanie w sprawie administracyjnych kar pieniężnych na wzór rozwiązań przyjętych w KPA, uwzględniając jednak specyfikę systemu nadzoru rynku.  

Zmiany dla przedsiębiorców

Ustawa zakłada zmiany, dzięki którym systemy oceny zgodności i nadzoru rynku mają być bardziej przystępne dla przedsiębiorców.

Wprowadzona zostanie reguła, że w certyfikacie akredytacji wystawianym na potrzeby autoryzacji, wskazywany będzie odpowiedni unijny akt unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego. Odpowiedni, to znaczy taki, w którym określone zostały wymagania do notyfikacji, na którą pozwala akredytacja.

W obszarze nadzoru rynku ustawa zakłada umożliwienie kontrolowanemu przedsiębiorcy upoważnienia osób trzecich, niezależnie czy są one pracownikiem kontrolowanego.

- "Dotychczas upoważniony mógł być tylko pracownik. Nie każdy kontrolowany przedsiębiorca zatrudnia pracownika. Czasem łatwiej upoważnić jest kogoś z rodziny lub nawet innego współpracującego przedsiębiorcę. Proponowane rozwiązanie powinno wpłynąć na zmniejszenie uciążliwości kontroli dla przedsiębiorców" – powiedział wiceminister Marcin Ociepa.

Zob. też: Nowe przepisy dot. wprowadzania do obrotu niektórych urządzeń?

 • Podziel się:

 

Komentarze: Nowelizacja ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane