(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)Senat zajmował się zmianami do Kodeksu pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w części dotyczącej wyznaczenia pracowników w celu podejmowania działań na okoliczność zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (druk senacki 606).
Istotą nowelizacji jest nałożenie na pracodawców obowiązku wyznaczania pracowników do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów, zamiast - jak to jest obecnie - do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Proponuje się, aby w art. 2091 § 1 k.p. usunąć odniesienie do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, poprzez zastąpienie sformułowania: „czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej", sformułowaniem „wykonywania czynności w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników".
Zabieg taki zniesie obowiązek posiadania specjalistycznych kwalifikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej narzucony dla wszystkich przedsiębiorców, a jednocześnie pozwoli implementować dyrektywę 89/391/EWG w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy.
PKPP Lewiatan popiera przedłożone propozycje zmian, gdyż nie będą one tworzyć nieuzasadnionego obowiązku dla przedsiębiorców.
Jednocześnie informujemy, że w trakcie prac legislacyjnych czyniliśmy starania, aby dopuścić możliwość, by pracodawcy mający małe firmy (tj. zatrudniający do 20 pracowników) mieli prawo sami wykonywać czynności związane z ochroną przeciwpożarową - to jest ratowaniem życia, czy z ewakuacją, a nie byli formalnie zmuszani do wyznaczenia pracownika. Chodziło o danie wyboru - albo pracodawca wyznacza pracownika, albo też realizuje osobiście obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej, jeśli ma odpowiednie szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Proponowane przez nas rozwiązanie nie zostało jednak przyjęte, gdyż argumentowano, że prawo unijne wymaga wyznaczenia pracownika, natomiast pracodawca zawsze odpowiada za stan bhp w zakładzie pracy. W naszym przekonaniu jest to bezzasadne obarczanie pracownika obowiązkami, które i tak spoczywają na pracodawcy.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się z prośbą o przyjęcie i zgłoszenie w trakcie drugiego czytania (...)
Czemu znowelizowano Kodeks pracy? Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy obowiązuje od 18 stycznia (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.