Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odbudowa domów bez zbędnych formalności

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Rodziny, których domy zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź, będą mogły odbudować i wyremontować je zgodnie z uproszczonymi zasadami załatwiania formalności budowlanych.

Rada Ministrów przedstawiła już listę gmin, w których możliwe będzie zastosowanie szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych - zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku tegorocznej powodzi.

Z udogodnień skorzysta łącznie blisko 600 gmin z terenów województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

Szczegółowy ich wykaz został dołączony do projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów, możemy go przejrzeć tutaj.

Gminy zostały wskazane na podstawie informacji uzyskanych od wojewodów. Mieszkańcy tych terenów przez 12 miesięcy – od wejścia w życie rozporządzenia – będą korzystały z uproszczonych zasad załatwiania formalności, sprecyzowanych w ustawie z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906).

Zgodnie z powyższą ustawą, zgłoszeniu do organu administracji architektoniczno-budowlanejniej nie podlegają remonty budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę mniejszą niż 1000 m sześciennych i nie są wyższe niż 12 metrów.

Udogodnienie to dotyczy jedynie prac polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, czyli remontów w rozumieniu prawa budowlanego. 

Prostsze będzie także odbudowanie domów, które zostały doszczętnie zniszczone. Nie będziemy musieli zdobywać pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosimy zamiar odbudowy staroście. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wyrazi ku temu sprzeciwu.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Odbudowa domów bez zbędnych formalności

 • B.F. 2010-05-30 21:01:00

  Re: Odbudowa domów bez zbędnych formalności

  Dlaczego w wykazie brakuje woj.opolskiego.U nas woda też poniszczyła wiele domostw które wymagają remontów.Czy my jestesmy innymi powodzianami niż Ci ujęci w wykazie.Nie wyobrażam sobie teraz biegania za papierkami w normalnym trybie, kiedy trzeba szybko doprowadzić chałupę do stanu przed powodzią.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane