Rewolucja w dziedziczeniu. Spadki od ręki

Automatycznie staniesz się właścicielem zapisanych w testamencie rzeczy. Wystarczy podpis notariusza.

Od 23 października obowiązuje nowelizacja kodeksu cywilnego, która ma skończyć z fikcją w testamentach.

Nowe prawo pozwala przepisać np. samochód, mieszkanie czy nawet całą firmę konkretnej osobie. Co prawda wcześniej też było to możliwe, lecz nie stawaliśmy się właścicielem zapisanej rzeczy automatycznie. Gdy spadkobierców było kilku, trzeba było się dogadać, kto i co weźmie dla siebie.

Jeśli spadkodawca chciał np. byśmy odziedziczyli jego samochód, to po jego śmierci na podstawie takiego zapisu w testamencie otrzymywaliśmy jedynie prawo do roszczenia o wydanie auta. Przeniesienie własności musiało być potwierdzone pisemną umową z innymi spadkobiercami. Takie spory często kończyły się w sądach.

Porady prawne

Wola testatora w końcu będzie spełniana

Wspomniana nowelizacja ma urealnić rozporządzanie spadkiem. Pozwoli na to tzw. zapis windykacyjny. Jeśli osoba spisująca testament zdecyduje się na taki zapis, to podobnie jak przed zmianą prawa będzie mogła określać, co ma przypaść poszczególnym osobom.

Różnica tkwi w tym, co będzie się działo w chwili otwarcia spadku. - Zapis windykacyjny powoduje nabycie przedmiotu zapisu przez zapisobiercę już w chwili śmierci testatora, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań – czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji kodeksu.

Oznacza to, że nie będziemy musieli już prosić rodziny, by przeniosła na nas własność do auta. Zbędne staną się umowy," a co za tym idzie unikniemy kłótni i rozwiązywania sporów przed sądem. By otrzymać przedmiot zapisu będziemy musieli jedynie wystąpić do sądu rejonowego lub notariusza, który stwierdzi jego nabycie. Później pozostanie odjechanie zapisanym samochodem lub przeprowadzka do zapisanego mieszkania.

Co możne być przedmiotem zapisu windykacyjnego?
- rzecz oznaczona co do tożsamości (np. nieruchomość, samochód, działka),
- zbywalne prawo majątkowe (np. spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego),
- przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
- użytkowanie lub służebność.
Czego nie można przepisać zapisem windykacyjnym?
- pieniędzy.

Nie każdy testament przeniesie własność automatycznie

Zapis windykacyjny ma również pewne ograniczenia. Po pierwsze możemy go ustanowić jedynie w testamencie notarialnym. Odwołanie zapisu może jednak nastąpić w każdej chwili w dowolnej formie, np. w testamentem własnoręcznym. Po drugie zapis windykacyjny będzie bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie będzie należał do spadkodawcy.

Ponadto beneficjent zapisu windykacyjnego będzie odpowiadał za długi spadkowe, razem ze spadkobiercami i proporcjonalnie do wartości otrzymanych przysporzeń (z ograniczeniem do wartości zapisu).

Warto też zaznaczyć, że ta sama osoba może być jednocześnie zapisobiercą i spadkobiercą (np. dziedziczyć w 1/4 całego majątku) oraz z zapisu windykacyjnego (np. mieszkanie i samochód). W takiej sytuacji wartość spadku się pomniejsza, natomiast udział tej osoby w sensie ułamkowym nie zostaje pomniejszony.

Fiskus ściągnie podatek z zapisu

Zapis windykacyjny będzie obciążony podatkiem od spadków i darowizn na takich samych zasadach, co zwykłe spadki i darowizny. Daniny nie zapłaci jedynie najbliższa rodzina spadkodawcy, czyli małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, pasierbowie, ojczym i macocha.

Wprowadzenie do polskiego prawa spadkowego zapisu windykacyjnego nie wiąże się z likwidacją istniejącej już postaci zapisu, który w ustawie jest nazwany zapisem zwykłym.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zniesmaczony 2013-10-30 10:52:04

    Niby prawo jest sztuką tego co dobre i sprawiedliwe, a czy tak do końca jest? Windykacja tu się słyszy i tam się słyszy, a ja jestem za tym aby wywalić te wszystkie bzdety z porządku polskiego prawa i wprowadzić krótko testament jako rozporządzenie majątkiem forma darowizny i tyle, a rodzaje testamentów krótka piłka przed notariuszem, własnoręczny i ustny w którego przypadku kilka obostrzeń i koniec. O jeszcze dla zabezpieczeni interesów zrobił bym odesłanie do względnych i bezwzględnych przesłanek ważności oświadczenia woli i gra. A fiskusa bym w ogóle z tego wyłączył, bo przecież od tego majątku już był płacony podatek.

  • Edmund2000 2013-10-29 18:04:42

    Nie rozumię to jak było do tej pory Prawo jest tylko dla złodziei i bogatych.W majestacie tzw. "polskiego prawa"hehehehehehe wszystko jest lipą.Mam przyznane alimenty tzw. wyrokiem sądowym i nic 6 lat czekam z córką nie widzi winnych w tym że wszyscy olewają wyrok Polskiego Sądu i mają go gdzieś.która już skończyła maturę i dalej się uczy a prokurator mówi że to jest niekaralne.komornik ŚWIECZKOWSKI z RUMII śpi w najlepsze, MOPS nic nie da bo przekraczam coś tam. a sąd nic nie może .

  • Artur 2013-10-24 21:35:33

    Dodam jeszcze co ma Sąd i cwaniaki do mojego majątku który według swojej woli zapisze komu będę chciał. Synowi, Córce czy Wnukom. To jest moja wola a nie Sądu i cwaniaków.

  • Artur 2013-10-24 21:03:05

    Rozbudowali, pogmatwali, wydłużyli czas dla krętaczy aby mogli nabić kasę. Po co te testamenty skoro i tak nie ma szacunku dla zapisów zmarłego. Chyba tylko chodzi o to aby skłócić rodziny a majątek życia spadkodawców został rozgrabiony przez cwanych adwokatów.

  • kaooone 2013-10-24 19:16:30

    Niestety polskie elity znów strzeliły nam gola. Zamiast zlikwidować obecny prawo spadkowe, to jeszcze je rozbudowali. Szkoda, na szczęście nie ma w europie granic, więc młodzi jeszcze mają szanse z tego bagna uciec.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika