Osiągnięcia i plany resortu spraw wewnętrznych i administracji

Najważniejsze osiągnięcia oraz najbliższe plany pracy resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawili na spotkaniu z dziennikarzami Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna, Sekretarz Stanu w MSWiA – Tomasz Siemoniak i Podsekretarze Stanu: Witold Drożdż, Antoni Podolski, Adam Rapacki.
Sto dni pierwszych dni pracy resortu było poświęcone identyfikacji problemów i planowaniu koniecznych zmian po to by przed upływem 300 dni, przygotować konkretne projekty legislacyjne. W efekcie pod koniec kadencji zostanie stworzony system zrealizowanych reform, którego elementami będą: bezpieczne państwo, sprawne i nowoczesne służby zapewniające bezpieczeństwo publiczne oraz nowoczesny system ochrony bezpieczeństwa państwa. Wdrożony zostanie docelowy model sprawnej, nowoczesnej administracji, zapewnimy bezpieczne mecze na Euro 2012. – zadeklarował Minister Grzegorz Schetyna.

Porady prawne

Wicepremier Grzegorz Schetyna do osiągnięć resortu zaliczył m.in. najwyższe od 1999 r. podwyżki dla służb porządku publicznego, wejście Polski do strefy Schengen, podpisanie Deklaracji o współpracy: polsko-ukraińskiej w sprawie bezpieczeństwa Euro 2012 oraz stopniowe ograniczanie przywilejów administracji.
- Chcemy silnej, sprawnej władzy, ale władzy bez przywilejów – dodał minister Schetyna - ta władza nie będzie uciekać od obywateli pod osłonę limuzyn czy funkcjonariuszy ochrony.

Oprócz Euro 2012 za najważniejsze zadania do realizacji w ciągu najbliższych lat minister Schetyna uznał wprowadzenie elektronicznej administracji i ograniczenia do minimum konieczności obecności obywatela w urzędzie, przyjazną bezpieczną granicę wschodnią oraz przygotowanie Polski do Prezydencji w Unii Europejskiej w roku 2011.

Szef resortu za szczególnie istotne uznał dokończenie reformy administracyjnej. - Będziemy finalizować reformę administracyjną w Polsce, będziemy dalej prowadzić proces decentralizacji.
Wicepremier przypomniał, że równocześnie z większymi kompetencjami, zostaną przekazane samorządom odpowiednie środki finansowe. Zdaniem Grzegorza Schetyny w wyniku nowych działań resortu „władza” stanie się przyjazna i bliższa obywatelom. Minister zapowiedział przywrócenie rangi samorządom oraz odnowienie służby cywilnej.


Plany dokończenia reformy administracyjnej kraju były tematem dwóch spotkań Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przedstawiciele resortu pracują z wspólnie z przedstawicielami wszystkich struktur samorządowych w kraju
Kwestia zadań resortu związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego była tematem wystąpienia ministra Adama Rapackiego, nadzorującego m.in. sprawy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu.

Wiceminister Rapacki przedstawił działania resortu w kwestii bezpieczeństwa publicznego, poinformował m.in. o pracach związanych z usprawnieniem pracy w Policji, reformą Straży Granicznej oraz utworzeniem Centrum Antyterrorystycznego.
W trakcie ostatnich miesięcy nastąpiło usprawnienie współpracy z partnerami zagranicznymi, w Komendzie Głównej Policji została powołana specjalna struktura do współpracy międzynarodowej.
Jednym z głównych zadań resortu będzie zapewnienie bezpieczeństwa podczas Euro 2012. Obecnie trwają intensywne konsultacje z policją i służbami porządkowymi państw, które najlepiej poradziły sobie z pseudokibicami, krajów doświadczonych w organizowaniu dużych imprez masowych, w tym gospodarzy mistrzostw świata i mistrzostw Europy w piłce nożnej: Niemcami, Austrią i Szwajcarią.
Minister Rapacki zapowiedział stworzenie szerokiej koalicji na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego, podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi i samorządami.
W bieżącym roku resort podejmie kilka prac nad zmianami legislacyjnymi. Rozpoczęły się debaty i konsultacje nad ustawami o Policji i Straży Granicznej.
- Chcemy przybliżyć Policję do społeczeństwa, służby porządku publicznego będą bardziej zintegrowana ze społecznościami lokalnymi – powiedział Adam Rapacki – oczekiwania mieszkańców będą realizowane większym stopniu. Badania opinii publicznej, oceny formułowane przez społeczeństwo, będą podstawowym kryterium pracy Policji.
Adam Rapacki zapowiedział radykalne działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach, powstanie zintegrowanego nadzoru nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i stworzenie systemu, który pozwoli na wypełnienie zobowiązań unijnych (do 2013 Polska powinna zredukować o połowę liczbę wypadków na drogach).
Witold Drożdż odpowiedzialny w gabinecie za sprawy informatyzacji i rejestrów publicznych poinformował o przeglądzie istniejących strategii informatycznych i polityki informatyzacji państwa, zapowiadając m.

in. intensyfikację współpracy z partnerami biznesowymi i społecznymi, po to by udało się zrealizować choćby najprostsze ułatwienia związane z elektronicznym dostępem obywateli do urzędu. Minister przedstawił kwestie związane z realizacją platformy e- PUAP, systemu PESEL 2, telefonu alarmowego 112 oraz poinformował, że dzięki ostatnim pracom resortu została wycofana skarga na Polskę wniesiona przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie opóźnień w realizacji funkcjonalności telefonu 112.
Minister Drożdż zapewnił, że pełne wdrożenie Dyrektywy UE w sprawie telefonu 112 jest jednym z priorytetów działania resortu.
Witold Drożdż uznał za niezbędne ustalenie spójnej, klarownej strategii informatyzacji kraju – strategii – która będzie obejmować cele, harmonogram i poziom realizacji poszczególnych projektów. W tym celu 1 lutego br., powołane zostało Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Witold Drożdż zapowiedział zwiększenie zaangażowania Polski w prace prowadzone w ramach Unii Europejskiej na rzecz społeczeństwa informacyjnego.

Osiągnięcia oraz plany resortu związane z dokończeniem reformy administracyjnej państwa przedstawił Sekretarz Stanu w MSWiA - Tomasz Siemoniak.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna, poinformował, że ponad 900 tysięcy Polaków nadal nie złożyło wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego. Zachęcił do wymiany dowodów, przypomniał, że termin ważności książeczkowych dowodów osobistych upływa 31 marca tego roku.
- Akcja informacyjna MSWiA odniosła sukces, osoby które nie zdążą z wymianą dowodów bardzo często przebywają za granicą. – dodał szef resortu.

Źródło: www.mswia.gov.pl

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika