Osiedlowi piraci będą karani mandatem

Za przekroczenie prędkości na drodze osiedlowej czy zajęcie pod blokiem lub supermarketem miejsca dla niepełnosprawnych będziemy karani tak samo, jak za wykroczenie na drodze publicznej.

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Odświeżona ustawa wprowadzi na drogi wewnętrzne przepisy kodeksu drogowego.

Dokument ma skończyć z samowolą kierowców w parkowaniu na osiedlowych uliczkach oraz z lekceważeniem praw inwalidów na parkingach pod sklepami.

- Nowe przepisy zwiększą uprawnienia m.in. Policji i Straży Miejskiej do karania kierowców poza drogami publicznymi - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Mandat dostanie kierowca, który na osiedlowej uliczce wymusi pierwszeństwo przejazdu, przekroczy dozwoloną prędkość czy zablokuje ruch uliczny parkując bez zważania na znaki drogowe.

Zaostrzeniu ulegną również kary dla kierowców, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnego np. przed supermarketem. Obecnie kierowca taki jest praktycznie bezkarny, po wejściu przepisów w życie dostanie on mandat w wysokości 500 zł. Funkcjonariusze będą mogli wydawać również dyspozycje usunięcia pojazdu i odholowania go na parking policyjny.

Założono, że pojazd zaparkowany na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych będzie odholowywany na koszt właściciela.

Jeżeli służby zdecydują o odholowaniu samochodu, a w międzyczasie pojawi się właściciel, to samochód nie będzie odwieziony na parking. Jednak to właściciel poniesie koszty zorganizowania akcji holowniczej.

Projekt zakłada ponadto zmianę przepisów dotyczących przepadku pojazdów na rzecz Skarbu Państwa. Obecnie - i to bez prawomocnego orzeczenia sądu - pojazd przechodzi na rzecz państwa wtedy, gdy nie został odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy od usunięcia z drogi.

Według noweli starosta będzie występował do sądu z wnioskiem o przepadek auta na rzecz powiatu już po 3 miesiącach. Powodem skrócenia tego terminu są wysokie koszty przechowywania pojazdów, które po pewnym czasie zaczynają przewyższać ich wartość - czytamy na stronie Rady Ministrów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zbyszek 2012-02-04 08:39:09

    Od kiedy to prawo wejdzue w życie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika