Ostatnia chwila na dopisanie się do listy wyborców

Osoby, które chcą zagłosować w wyborach samorządowych w miejscowości, w której nie są zameldowane, mają ostatni dzień na dopełnienie formalności.

Na nowych wójtów, prezydentów miast i radnych możemy głosować tylko w miejscu stałego zamieszkania. Problemu nie będą miały osoby, które przebywają w tej samej miejscowości, w której są zameldowane.

W gorszej sytuacji znajdują się natomiast wyborcy, którzy np. pracują lub studiują w Warszawie, a meldunek mają we Wrocławiu. Zgodnie z prawem zostaną oni dopisani do spisu wyborców tam, gdzie są zameldowani, a nie tam, gdzie rzeczywiście mieszkają.

Można to zmienić składając wniosek o wpis na listę wyborców w urzędzie gminy, w której chcemy głosować. Złożenie wniosku nic nie kosztuje. Formalności należy dokonać najpóźniej do 19 listopada.

Porady prawne

We wniosku podajemy nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania w miejscowości, w której planujemy zagłosować.

W wyborach samorządowych nie ma możliwości zdobycia zaświadczenia pozwalającego głosować w dowolnym miejscu w kraju, jak ma to miejsce w przypadku wyborów prezydenckich.

Wpisujemy w nim ponadto adres stałego zameldowania. W przypadku, gdy nie posiadamy stałego meldunku, należy podać adres ostatniego zameldowania, jakie posiadaliśmy.

Pamiętajmy, że we wniosku trzeba udowodnić, że jesteśmy związani z danym miejscem. Dlatego pomocne okaże się uwzględnienie w nim informacji dodatkowych. Możemy podać np. na jakim uniwersytecie studiujemy lub w jakiej firmie pracujemy.

Dlaczego udowodnienie jest takie ważne? Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z tym, że zagłosujemy poza miejscem zameldowania. Najpierw nasz wniosek zostanie zweryfikowany przez urzędników.

Pracownicy gminy sprawdzą podane przez nas dane i jeżeli uznają, że rzeczywiście przebywamy w danej miejscowości z zamiarem stałego pobytu, to wójt (burmistrz, prezydent miasta) podpisze nasz wniosek i zagłosujemy tam gdzie mieszkamy.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 listopada. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 8 do 22.

Na wydanie decyzji urząd ma maksymalnie 3 dni. Składając wniosek dzisiaj nie mamy więc gwarancji, że rzeczywiście zostanie on rozpatrzony do niedzielnych wyborów.

Jeśli zostaniemy jednak dopisani do rejestru wyborców np. Warszawy, to automatycznie zostaniemy uznani za stałego mieszkańca stolicy. Jednocześnie zostaniemy wykreśleni z rejestru wyborców w gminie, w której jesteśmy na stałe zameldowani.

W przypadku, gdy nasz wniosek zostanie odrzucony, ponieważ nie udowodniliśmy dostatecznego związku z daną gminą, to pozostaje nam odwołanie od decyzji urzędników do sądu rejonowego. Niestety niewiele nam to pomoże, gdyż wyrok w sprawie zapadnie już po wyborach.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna 2012-11-21 15:18:23

    Jestem zameldowana na stałe w Wejherowie,ale na dłuższy czasowy pobyt w Sopocie i tam wpisałam się na dodatkową listę wyborczą. Zapytuję,na jakiej podstawie pozbawiono mnie prawa do wyboru kandydata do sejmiku wojewódzkiego!!!?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika