Pacjent w szpitalu nie musi płacić za prąd

Pobieranie opłat od osoby hospitalizowanej np. za podładowanie telefonu komórkowego jest niezgodne z prawem.

Rzecznik praw pacjenta zwraca się do pacjentów z prośbą o zgłaszanie sygnałów dotyczących pobierania przez szpitale opłat za energię elektryczną.

- Szczególnie chodzi tutaj o opłaty za korzystanie w trakcie hospitalizacji np. z czajników czy ładowarek do telefonów komórkowych. Pobieranie opłat w tej kwestii stoi w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa – podkreśla Krystyna Kozłowska.

Apel rzeczniczki jest reakcją na pojawiające się co jakiś czas w mediach doniesienia, że szpital żąda np. 10 zł za ładowanie komórki podczas całego pobytu w szpitalu.

Porady prawne

Rzeczniczka wystąpiła w tej sprawie do NFZ. W odpowiedzi Fundusz oświadczył, że można przyjąć, iż korzystanie z energii elektrycznej w szpitalu mieści się w pojęciu zakwaterowania, które z kolei objęte jest świadczeniem towarzyszącym, finansowanym przez NFZ.

Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnił natomiast na życzenie rzeczniczki, że opłaty za prąd mogą pobierać tylko firmy, które posiadają specjalną koncesję. Szpitale do takich podmiotów nie należą.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • KRZYS 2013-12-26 12:46:17

    SZPITAL BRÓDNOWSKI W WARSZAWIE POBIERA OPŁATY ZA PRĄD (DOŁADOWANIE TELEFONU)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika