Państwo jest bezstronne dotując uczelnie katolickie

Ustawy o finansowaniu szkół wyznaniowych są zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że państwo nadal może finansować wyższe uczelnie katolickie.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego trzy ustawy dotyczące finansowania teologii z budżetu państwa - Papieskich Wydziałów Teologicznych w Warszawie i we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum" w Krakowie - nie naruszają konstytucji.

- Nie ma podstaw do stwierdzenia niezgodności zaskarżonych ustaw z konstytucyjną zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych - uzasadnia orzeczenie TK.

Sędziowie Trybunału podkreślili, że uczelnie dotowane na podstawie tych ustaw kształcą nie tylko duchownych, ale także osoby świeckie. W wyroku czytamy ponadto, że dotacje dla uczelni kościelnych nie ograniczają autonomii i niezależności państwa od Kościoła i stanowią jedną z możliwych form realizacji przez państwo ciążących na nim zadań publicznych w zakresie szkolnictwa wyższego.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności wspomnianych ustaw złożyli w Trybunale posłowie Lewicy. Podkreślali oni, że tylko uczelnie katolickie mogą korzystać z państwowego dofinansowania na takich samych zasadach co uczelnie publiczne (z wyjątkiem finansowania inwestycji budowlanych).

- Ustawodawca nie przewidział natomiast żadnych możliwości dofinansowania z budżetu państwa, na tych samych zasadach, szkół wyższych należących do nierzymskokatolickich związków wyznaniowych, kształcących ich duchowieństwo - pisali we wniosku posłowie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • judasz 2013-06-06 20:25:57

    wierutna bzdura, państwo wyznaniowe wbrew konstytucji

  • mario 2011-12-16 19:01:45

    Aby studiowac na KUL nalezy od proboszcza swojej parafii uzyskac odpowiednie zaswiadczenie. czy zatem osoba osoba niepraktykujaca lub ateista moze studiowac na tej uczelni. Skoro panstwo dotuje, wiec powinno wymóc na władzach KUL przyjmowanie wszystkich studentów, nawet niewierzacych. Ale tak nie jest. Ciekawe czy w tej sprawie TK tez sie wypowie?

  • Stary 2011-12-16 18:45:09

    Już kiedyś napisałem że swoimi wyrokami TK potwierdza iż Polska nie jest państwem świeckim , ale wyznaniowym. W tym świetle jak mogła być inna wykładnia. A to że TK zamiast stać na straży Konstytucji łamie jej ustawy? Pewnie "przypadkowe" społeczeństwo i tak się o to nie upomni. Ale wszystko ma swój koniec. Zabawa tych Panów w TK też.

  • WF 2011-12-16 17:32:09

    Jaka jest sygnatura tej sprawy oraz którzy, personalnie, sędziowie TK brali udział w rozpoznawaniu i wyrokowaniu? Pytanie o tyle istotne, że co najmniej jeden z sędziów TK jest/był dłuższy czas pracownikiem naukowym jednego z uniwersytetów katolickich.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika