Parlamentarzyści z krajów UE w Sejmie o usprawnieniu procedury „żółtej kartki”

O możliwościach ulepszenia wprowadzonej Traktatem z Lizbony procedury „żółtej kartki” będzie dyskutować 13 maja br. w Sejmie blisko 50 przedstawicieli parlamentów i urzędników z państw Unii Europejskiej. Pracami grupy roboczej będzie kierować szefowa sejmowej Komisji do Spraw UE Agnieszka Pomaska. Spotkanie otworzy marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Grupa robocza została powołana na nieformalnym spotkaniu przewodniczących komisji ds. UE parlamentów państw członkowskich 19 stycznia br. w Brukseli. W pracach tego gremium mogą uczestniczyć m.in. szefowie komisji ds. UE poszczególnych parlamentów narodowych lub ich przedstawiciele. Grupa robocza ma zaprezentować wyniki swoich analiz podczas spotkania COSAC (Konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów UE) w Rydze, zaplanowanego na 31 maja-2 czerwca br.

Porady prawne

Procedura „żółtej kartki” umożliwia parlamentom narodowym sprawdzenie już na początku procedury ustawodawczej UE zgodności projektów unijnych regulacji z zasadą pomocniczości. Zasada ta ma przyczyniać się do podejmowania decyzji jak najbliżej obywateli - określa m.in. kiedy prawo może być tworzone na poziomie krajowym, a kiedy na szczeblu UE. Od wejścia w życie traktatu lizbońskiego procedura „żółtej kartki” została uruchomiona dwukrotnie. W jednym z przypadków Komisja Europejska zdecydowała nawet o wycofaniu projektu, do którego parlamenty narodowe zgłosiły zastrzeżenia.

W ramach procedury „żółtej kartki” każdy z parlamentów państw UE dysponuje dwoma głosami. W parlamentach dwuizbowych poszczególne izby mają po jednym głosie - tak jest np. w Polsce. Do uruchomienia procedury konieczna jest 1/3 głosów wszystkich parlamentów narodowych w sprawach ogólnych lub 1/4 w przypadku projektów dotyczących przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Zebranie odpowiedniej liczby głosów w ciągu 8 tygodni od przekazania danego projektu ustawodawczego UE powoduje, że instytucje europejskie muszą go ponownie przeanalizować.

Źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika