Pierwsze posiedzenie wspólnego Zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych

W dniu 12 maja odbyło się pierwsze posiedzenie wspólnego Zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych. W posiedzeniu prowadzonym przez Podsekretarzy Stanu w MSWiA: Pana Adama Rapackiego oraz Zbigniewa Sosnowskiego obok przedstawicieli służb nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Służb Specjalnych wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych Państwowej Straży Pożarnej, Policji Straży Granicznej i Służby Więziennej.

W trakcie dyskusji reprezentanci strony rządowej podkreślali, że ideą reformy jest wypracowanie takiej strategii, która zachęci do wstępowania w szeregi formacji mundurowych, a doświadczonym i pełnym gotowości do dalszej służby funkcjonariuszom stworzy możliwości satysfakcjonującej pracy i godne warunki emerytalne.

Porady prawne

Jak podkreślił Minister Adam Rapacki „Koncepcja, która powstanie ma prowadzić do tego, żeby funkcjonariuszom opłacało się pracować dłużej, żeby ścieżka kariery w formacjach była przejrzysta i dawała możliwości rozwoju i realizacji zawodowej".

W wyniku tej debaty wspólnie wytypowano priorytetowe obszary, wokół których będą toczyły się dalsze dyskusje i ewentualne negocjacje ze stroną związkową. Jako zasadnicze kwestie wskazano: określenie minimalnej wysługi lat służby, jaka będzie uprawniała do nabycia pierwszego świadczenia emerytalnego; możliwości łączenia świadczeń emerytalnych z rentą uzyskaną w związku z pełniona służbą oraz sposobu wyliczania świadczenia emerytalnego.

Kolejne spotkanie Zespołu planowane jest w dniu 20 maja br. 

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika