Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Stalking będzie nowym przestępstwem zapisanym w kodeksie karnym. Projektowane przepisy są jednak na tyle nieprecyzyjne, że mogą stanowić pole do nadużyć.

- Brak precyzyjnego określenia zjawiska stalkingu w noweli będzie powodował trudności w interpretacji – tłumaczy dla e-prawnik.pl Radosław Pluciński, radca prawny wrocławskiego oddziału Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

- Co będzie kiedy na przykład mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste kontakty listowne i e-maile to już przestępstwo? – zastanawia się Pluciński.

Kolejne wątpliwości pojawiają się odnośnie czasu trwania potencjalnego stalkingu. W projekcie nie sprecyzowano, czy karane będzie już tygodniowe, czy dopiero np. trzymiesięczne nachalne SMS-owanie.

- Granica między normalnym kontaktem a nękaniem jest płynna, a każdy indywidualny przypadek będzie musiał podlegać kwalifikacji prawnej w oparciu o dowody, które przedstawi pokrzywdzony - mówi radca prawny z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna. Według niego dopiero w praktyce zobaczymy, na ile przepis okaże się skuteczny.

Stalking – co to takiego?

Słowo to – oznaczające podchody oraz skradanie – pochodzi z angielskiego języka myśliwych.

Jako zjawisko społeczne stalking ujawnia się przede wszystkim w ciągłym i zamierzonym nękaniu za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili. Zaliczyć można do niego również ciągłe przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, niepożądane przesyłanie kwiatów, prezentów oraz wszelkie inne uporczywe próby nawiązania kontaktu.

Nie są tutaj ważne pojedyncze działania sprawcy, ale psychologiczny stosunek sprawcy i ofiary. – Wymienione przypadki muszą przekraczać normy zwyczajowo przyjęte – wyjaśnia Pluciński.

Kodeks karny zostanie uzupełniony o art. 190a

Zgodnie z nowymi przepisami sprawca, który przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub naruszy jej prywatność, będzie mógł spędzić za kratkami 3 lata.

Na taką samą karę narazi się ten, kto złośliwie wykorzysta dane osobowe innej osoby w celu narażenia jej na szkodę materialną lub osobistą.

Jeżeli wspomniane czyny doprowadzą do tego, że ofiara targnie się na własne życie, to oprawca spędzi za kratkami nawet 10 lat (w pierwotnej wersji projektu było to lat 12).

Ściganie stalkingu będzie prowadzone na wniosek pokrzywdzonego.

Ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy zwraca uwagę na to, że np. w Niemczech nie ograniczono się jedynie do nowego przepisu w kodeksie karnym. 

- W marcu 2007 roku wprowadzono tam specjalną ustawę antystalkingową, która reguluje kompleksowo tę problematykę – mówi Pluciński.

Nowelizacja kodeksu karnego, dodająca do polskiego prawa przestępstwo stalkingu, została już skierowana do pierwszego czytania w Sejmie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

 • mama 2016-06-15 08:57:28

  Re: Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

  Witam mam taki przepadek mój były mąż zabrania mi kontaktu z dziećmi, nawet nie moga dzwonić do mnie odbierac , za każdy razem jest kontrolowana rozmowa telefoniczna co mowia . Probuje smsami sie dowiadywac co z nimi jak sie czują . Czy to jest stalkijg??

 • Polka 2015-03-14 10:31:07

  Re: Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

  czesc dziewczyny ! od ponad roku jestem w nowym zwiazku, natomiast byla kobieta mojego mezczyzny ciagle do nas wypisuje i wydzwania, ze spali nam dom, wyzywa mnie publicznie, oczernia moja osobe w sieci internetowej, wypisując absurdy na moj temat. Poradzcie co moge zrobic w tej sprawie skoro trwa to juz ponad rok ?

 • Aga 2012-03-27 23:41:57

  Re: Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

  zostałam niedawno oskarżona o art 190a kk przez prokurature mój przypadek był prosty Kobieta zakochała się w moim narzyczonym wydzwaniała do niego po nocach pewnego dnia odebrałam jego telefon odezwała się zaczeła krzyczeć pijana że mój narzyczony mnie zdradza .Zerwaliśmy zareczyny facet chodził przepraszał mnie ale ja bez wyjaśnienia sprawy nie chciałam ustąpić więc dzwoniłam wielokrotnie do tej pani prosiłam ja o spotkanie.Efektem mojego dzwonienia było wezwanie do prokuratury i biling telefoniczny pani stwierdziła że ja ja nękam telefonami a ona nie wie dlaczego Czy to miało tak wyglądać Czy teraz jak będziesz chciał sprawe wyjaśnić i zadzwonisz do kogoś to cie o nekanie oskarżą

 • jesica 2011-02-11 14:17:04

  pati

  hejka

 • Ewa Zielińska 2010-10-30 12:05:57

  Re: Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

  Do prokuratury również powinni trafić cwaniacy (często również reklamowani w TV) za naciąganie ludzi na sms-sy mamiąc wygranymi pieniężnymi, bądź samochodami. To oszustwo stało się nagminne! Co na to prawo?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane