Po posiedzeniu komitetu monitorującego PO KL

22 stycznia 2009 r. odbyło się VI posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Przedmiotem obrad były po raz kolejny Plany Działań na rok 2009 dla poszczególnych priorytetów PO KL.

PD są dokumentami planistycznymi, od których zależy kierunek i zasady wydatkowania środków w danym roku w obrębie poszczególnych priorytetów PO KL. Są w nich zawarte m.in. informacje nt. planowanych konkursów (terminy, wysokość alokacji przypadająca na dany konkurs, rodzaj konkursu: otwarty/zamknięty), kryteria wyboru projektów w poszczególnych działaniach i poddziałaniach oraz informacje o projektach systemowych. Głównym zadaniem członków Komitetu jest zaopiniowanie i zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów zaproponowanych w PD.

Większość uwag zgłoszonych przez przedstawicielkę PKPP Lewiatan podczas poprzedniego spotkania została zaakceptowana, np. w planie działania dla priorytetu VIII woj. małopolskiego przewidziano realizację w 2009 r. konkursu w działaniu 8.1.2 (m.in.. wsparcie dla pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne, szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie znalezienia nowego zawodu) oraz w tym samym PD w działaniach 8.1.3 i 8.1.2. ograniczono na poziomie kryterium dostępu ilość podmiotów występujących w partnerstwie z 4 do 2. Nie udało się natomiast partnerom społecznym wprowadzić postulowanych zmian w PD dla priorytetu VIII w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim i pomorskim. W województwach tych na rok 2009 nie przewidziano realizacji konkursów w poddziałaniu 8.1.3 Wzmacnianie lokalnego partnerstwa na rzecz adaptacyjności - projekty realizowane przez partnerów społecznych. Głównym argumentem instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie tych priorytetów było małe zainteresowanie konkursami zorganizowanymi w ramach tych poddziałań w 2008 r. Brak pełnego sukcesu we wprowadzaniu zmian na poziomie KM PO KL uwydatnia konieczność aktywnego działania przedstawicieli partnerów społecznych na poziomie regionów, w ramach Podkomitetów Monitorujących komponenty regionalne PO KL. Bardzo trudno jest na poziomie centralnym forsować rozwiązania, które nie były postulowane na poziomie regionalnym. Co więcej. Zwłaszcza po tym, gdy Podkomitety w poszczególnych województwach zaakceptowały PD priorytetów regionalnych.

Podczas spotkania zatwierdzono również Plany Działań na 2009 dla priorytetów wdrażanych centralnie.

Porady prawne
W tym roku wsparcie z PO KL zostanie ukierunkowane przede wszystkim na wzmocnienie grupy 45 , jako działanie uzupełniające czy też umożliwiające realizacji rządowego programu Solidarność Pokoleń. Niemały udział w opracowaniu kryteriów wyboru projektów kierunkujących wsparcie na grupę pracowników 45 w Priorytecie II miała Grupa robocza ds. adaptacyjności i transferu wiedzy przy KM PO KL, pracom której przewodniczy PKPP Lewiatan. W 2008 r. grupa ta wypracowała rekomendacje dla instytucji zarządzającej i pośredniczących w zakresie wsparcia osób 45 , a jej aktywny i bieżący udział w pracach nad PD zapewnił szerokie uwzględnienie tych postulatów w ostatecznym kształcie dokumentu. Działania Grupy robocza ds. adaptacyjności i transferu wiedzy oraz jej współpraca z instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie priorytetu II PO KL zostały bardzo wysoko ocenione przez MRR i uznane za wzorcowe dla pozostałych Grup roboczych powołanych przy KM PO KL.

Podczas spotkania zaprezentowano również postęp w realizacji programu Kapitał Ludzki. Wiceminister Jarosław Pawłowski, przewodniczący KM PO KL podkreślił, że realizacja PO KL jest najbardziej sprawna spośród wszystkich programów z perspektywy 2007-2013.

Wg stanu na 19 stycznia 2009 r. w ramach Programu Kapitał Ludzki podpisanych zostało już 6 tysięcy umów, których wartość wynosi blisko 13 % alokacji Programu na lata 2007-2013. W ramach całego PO KL rozliczono na podstawie zatwierdzonych wniosków o płatność 2 % środków, czyli prawie 1 mld zł, z czego większość wykorzystano w ramach komponentu regionalnego. Najszybciej realizowany jest VI Priorytet Rynek pracy otwarty dla wszystkich, w którym zakontraktowano już 16 % środków, a wydano 8 %. Liderami w wydatkowaniu są województwa zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie, przy czym sytuacja wygląda różnie w ramach poszczególnych działań. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika