Podpisanie umowy dotyczącej rozmieszczenia na terytorium RP rakiet przechwytujących oraz przyjęcie polsko-amerykańskiej deklaracji o współpracy strategicznej

W dniu 20 sierpnia 2008 r. w Warszawie Minister Spraw Zagranicznych pan Radosław Sikorski oraz Sekretarz Stanu USA pani Condoleezza Rice podpisali Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych dotyczącą rozmieszenia na terytorium RP antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących oraz przyjęli Deklarację w sprawie współpracy strategicznej między Rzeczypospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Dokumenty te stanowią ważny krok w rozwoju i intensyfikacji współpracy strategicznej pomiędzy oboma państwami.

Umowa ma charakter prawnie wiążący i będzie w Polsce ratyfikowana za zgodą Sejmu wyrażoną w ustawie. Stanowi podstawę do budowy na terytorium Polski Bazy, w które zostanie rozmieszczonych 10 nienuklearnych rakiet przechwytujących. Stanie się ona częścią globalnego systemy Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense, MD) Stanów Zjednoczonych. Zagadnienia dotyczące statusu Sił Zbrojnych USA na terytorium RP oraz dwustronnej współpracy naukowo-technicznej, gospodarczej i przemysłowej zostaną uregulowane w odrębnych porozumieniach, których negocjacje zostaną niebawem podjęte przez obie strony.

Podpisana w dniu dzisiejszym Umowa obejmuje preambułę, 19 artykułów, jeden załącznik oraz mapę Bazy. Umowa określa podstawy prawne dla utworzenia i działania Bazy na terytorium RP. W Umowie uregulowano takie kwestie, jak: (1) zasady budowy, utrzymania Bazy, w której będą rozmieszczone rakiety przechwytujące; (2) dowództwo nad Bazą, włączając w to podział kompetencji w Bazie między dowódcą polskim i amerykańskim; (3) reguły używania Bazy przez siły amerykańskie; (4) zasady dostępu do Bazy; (5) współpraca między organami RP i USA w zakresie bezpieczeństwa Bazy; (6) zasady użycia rakiet przechwytujących rozmieszczonych w Bazie; (7) ochrona środowiska, zdrowia i życia ludzkiego; (8) zobowiązania finansowe wynikające dla obu stron z realizacji Umowy; (9) odpowiedzialność związana z użyciem systemu.

Teren Bazy pozostanie własnością RP - Polska zachowa suwerenne prawa nad jej obszarem. Baza zostanie udostępniona stronie amerykańskiej na potrzeby realizacji zawartej Umowy. Na obszarze Bazy będzie obowiązywało prawo polskie. Baza będzie znajdować się pod polskim dowództwem, a na jej terenie będzie stale obecna polska jednostka wojskowa. Ponadto, polski dowódca Bazy będzie miał dostęp do wszystkich jej stref. Strona polska będzie także ustanawiać procedury dostępu do Bazy.

Umowa zobowiązuje USA do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce oraz obrony RP przed atakiem rakietami balistycznymi za pomocą całego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej . Zawiera również zobowiązania USA do opracowania, we współpracy z Polską, tzw. planu ewentualnościowego, określającego działania, które zostaną podjęte w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa Bazy. Ponadto, Umowa zapewnia udział Polski w procesie opracowywania zasad użycia systemu obrony przeciwrakietowej oraz określa zakres danych, jakie Polska będzie otrzymywać z całego systemu (na poziomie równym innym Sojusznikom współpracującym w ramach systemu z USA).

Umowa jest ważną częścią wysiłków, jakie Polska, Stany Zjednoczony oraz nasi sojusznicy z NATO podejmują na rzecz obrony przed narastającymi zagrożeniami. Uzupełni także system obronny Polski o nowy rodzaj uzbrojenia. Dyslokacja na terytorium Polski amerykańskich rakiet przechwytujących wzmocni oraz uzupełni istniejącą współpracę w zakresie bezpieczeństwa między Polską a USA oraz przyczyni się do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Intencją obu stron jest ponadto, by instalacje te zostały w przyszłości powiązane z systemem obrony przeciwrakowej NATO, dla budowy którego silnym impulsem były decyzje szczytu państw-członków Sojuszu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie w kwietniu 2008 r.

Deklaracja polityczna

Deklaracja polityczna potwierdza zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do zapewnienia bezpieczeństwa Polski i wszelkich obiektów amerykańskich rozmieszczonych na jej terytorium. Strony zobowiązują się również do wspólnych działań  przeciwko pojawiającym się militarnym i pozamilitarnym zagrożeniom wywołanym przez strony trzecie.


 W związku z rosnącymi i pojawiającymi się nowymi zagrożeniami, Polska i Stany Zjednoczone uznały, iż system obrony przeciwrakietowej, w tym baza rakiet przechwytujących Polsce, zapewni niezbędne zdolności obronne dla obu państw i innych sojuszników w NATO przed zagrożeniami ze strony rakiet dalekiego zasięgu. Zwiększy tym samym bezpieczeństwo Polski, Stanów Zjednoczonych oraz obszaru północnoatlantyckiego.

Stany Zjednoczone potwierdziły ponadto swoje zaangażowanie we wsparcie wysiłków Polski w dziedzinie modernizacji jej Sił Zbrojnych, jak również zamiar jego kontynuowania. Zapewniły przy tym, iż umieszczą w Polsce baterię rakiet Patriot, a najdalej w 2012 r. ustanowią dla niej stały garnizon, co zapewni zarówno jej stałe bazowanie, jak też jej nieprzerwaną obsługę przez stronę amerykańską. 

Polska i Stany Zjednoczone potwierdziły również swoje zaangażowanie w promowanie wzajemnej współpracy przemysłów obronnych, badawczej i technologicznej w zakresie uzbrojenia, wyszczególniając przy tym podstawowe dziedziny współpracy w tych obszarach.

Zob.:

  • Pełny tekst Umowy między rządem RP a rządem USA dotyczącej rozmieszczenia na terytorium RP antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących
  • Deklaracja w sprawie współpracy strategicznej między RP a USA

Piotr Paszkowski
Rzecznik Prasowy MSZ

Źródło: www.msz.gov.pl

Polska i Stany Zjednoczone będą działać wspólnie w razie zagrożenia

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i sekretarz stanu USA Condoleezza Rice podpisali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. - Osiągnęliśmy podstawowe założenie, Polska i Stany Zjednoczone będą bardziej bezpieczne - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości podpisania umowy.



W opinii  premiera  dokonano  wspólnie  prawdziwego  przełomu  w  kwestii  bezpieczeństwa  Polski i USA. - Staraliśmy się wspólnie osiągnąć efekt tak ważny dla Polaków, aby bezpieczeństwo globalne oznaczało także praktyczne bezpieczeństwo naszego terytorium - stwierdził premier. Zdaniem szefa rządu obecność baterii rakiet Patriot, które będą broniły naszego terytorium i również obiektów amerykańskich jest praktycznym wymiarem tego przełomowego porozumienia. - W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu - wyjaśniła Condoleezza Rice.

Jak oświadczył szef polskiego rządu wzmocnienie bezpieczeństwa nastąpi poprzez wspólne działanie w takich obszarach jak współpraca: polityczno-wojskowa, technologiczna, badawcza, przemysłów obronnych oraz wymiany informacji. Oba kraje chcą zawrzeć szereg dwustronnych porozumień dotyczących obronności i bezpieczeństwa. - Cieszę się, że wspólnie możemy zameldować Rzeczpospolitej wykonanie zadania - powiedział premier Donald Tusk.

Premier zaprezentował postanowienia zawarte w deklaracji o współpracy strategicznej towarzyszącej umowie. Zgodnie z nimi Stany Zjednoczone zobowiązały się do zapewnienia bezpieczeństwa Polski i wszelkich obiektów amerykańskich rozmieszczonych na jej terytorium. Oba kraje będą działać wspólnie przeciwko pojawiającym się militarnym i pozamilitarnym zagrożeniom wywołanym przez strony trzecie lub dążyć do minimalizowania ich skutków. - Oba państwa są przekonane, iż ta współpraca przyniesie długotrwałe wzajemne korzyści w ich relacjach dotyczących bezpieczeństwa - powiedział Donald Tusk.

Premier podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania prac nad umową, w tym prezydentowi RP. Premier dziękował także stronie amerykańskiej za zrozumienie dla polskich postulatów, które rodziło się w trakcie negocjacji.

Szef rządu, zwracając się do amerykańskiej sekretarz stanu mówił, że negocjacje były trudne, ale toczyły się w przyjaznej atmosferze. - Stało się tak, ponieważ jesteśmy przyjaciółmi - powiedział. Według Condoleezzy Rice, Polska i Stany Zjednoczone są przyjaciółmi, którzy podzielają wspólne wartości, aspiracje i marzenia.

Jej zdaniem jest to ważne zwłaszcza w trudnych czasach. Sekretarz stanu USA podkreśliła jednocześnie, że podpisana umowa jest jednym z przykładów pogłębienia polsko-amerykańskich relacji w ostatnich dwudziestu latach. 

                                                                          ***

Podpisana 20 sierpnia br. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych dotycząca rozmieszenia na terytorium RP antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących, zostanie skierowana do parlamentu, a po ratyfikacji trafi do podpisu prezydenta. Wraz z umową przyjęto Deklarację w sprawie współpracy strategicznej między Rzeczypospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W Polsce powstanie baza przechwytująca pociski dalekiego zasięgu, a w Czechach Amerykanie zainstalują radar.

Pliki do pobrania:

 Źródło: http://www.kprm.gov.pl/

Tarcza to duży sukces Polski

20 sierpnia 2008 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński spotkał się z przebywającą w Polsce Sekretarz Stanu USA Condoleezzą Rice.

Po zakończeniu spotkania Lech Kaczyński oraz Condoleezza Rice wzięli udział w briefingu prasowym. Prezydent RP pozwiedzał m.in.:

„Przede wszystkim chciałem wyrazić olbrzymią satysfakcję, że długo trwające rozmowy w sprawie tarczy zakończyły się sukcesem, że za, dosłownie, półtorej godziny zostanie podpisana umowa w tej sprawie, że są olbrzymie szanse na ratyfikację tej umowy. Inaczej mówiąc, że jeden z głównych celów strategicznych, które sobie stawiałem, jako Prezydent Rzeczypospolitej, został zrealizowany. Chciałem podziękować władzom Stanów Zjednoczonych, władzom Polski, poprzedniemu rządowi, obecnemu rządowi, pani minister Fotydze, panu ministrowi Sikorskiemu, za to, że ta wielka operacja - wielka z punktu widzenia interesów Polski - zakończyła się sukcesem.  Tak więc obydwie strony osiągnęły swój cel. To jest duży sukces Polski. To - jak myślę - jest kolejny etap w budowaniu światowej pozycji Stanów Zjednoczonych, najpotężniejszego ciągle i pewnie jeszcze bardzo długo, kraju na świecie. I z tego powodu ten dzień, 20 sierpnia 2008 roku, jest dla mnie dniem sukcesu i satysfakcji."

Prezydent Lech Kaczyński uczestniczył również w uroczystości podpisania Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki, dotyczącej rozmieszczenia na terytorium RP antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących. 

Prezydent RP powiedział m.in.:

„Miałem kilka strategicznych celów związanych z pięcioletnim okresem sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden z głównych został zrealizowany. I bardzo się z tego cieszę. To jest zasługa dwóch rządów i jednego urzędu prezydenckiego. Chciałem z tego miejsca podziękować premierowi poprzedniego rządu, który podjął tę inicjatywę, chciałem bardzo podziękować pani minister Annie Fotydze, która w pierwszych miesiącach te negocjacje prowadziła. Szczególnie chciałbym podziękować panu ministrowi Waszczykowskiemu, który przez wiele miesięcy prowadził te negocjacje, panu ministrowi Sikorskiemu, który doprowadził je do końca.

I bardzo się cieszę, że niezależnie od wahań, które się zdarzały, mamy dobrą umowę. To jest najważniejsze. Były chwile napięcia. Są za nami. Cel strategiczny został osiągnięty. Ten cel strategiczny oczywiście może się łączyć także z pociskami Patriot. Ale podstawowym celem strategicznym, o tym dzisiaj rozmawialiśmy z panią Sekretarz Stanu, jest to, żeby nasz amerykański partner był zainteresowany określonym układem sił w naszym kraju, zablokowaniem odpowiednich wpływów i pod tym względem osiągnęliśmy 100 procent sukcesu. 

Taki sukces w polityce zdarza się rzadko. I to dzisiaj tym większy dla naszego kraju dzień. Bardzo chciałem podziękować wszystkim, którzy się do tego ciężką praca przyczynili, polskim dyplomatom, wysokim urzędnikom polskiego rządu, ale także dyplomatom amerykańskim z panem Podsekretarzem Stanu Roodem i całą ekipą, która prowadziła te, przecież niełatwe, negocjacje. I Czechy, i Polska podpisały umowę, więc plan został zrealizowany. Trudno powiedzieć, że każdy dzień w naszej historii jest wielki, ale to na pewno dzień niezmiernie wręcz znaczący, dzień pogłębienia sojuszu, który i Polsce, i Europie jest potrzebny. Powtarzam, Polsce i Europie. Bo niezależnie od tego, że Europa powoli się jednoczy, ten proces będzie trwał jeszcze długie lata, to świat Zachodu składa się z dwóch części: Europy i Stanów Zjednoczonych, Kanady i kilku innych państw. Ten świat musi bronić swoich wartości. I kolejna umowa pokazała, że potrafi ich bronić. Gratuluję wszystkim. Panie Premierze, serdecznie gratuluję."

Źródło: www.prezydent.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ankaje 2008-08-21 04:08:41

    Czy nam się opłaci ta tarcza???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika