Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Polska wzmacnia współpracę gospodarczą z USA

http://morguefile.com/
(fot. http://morguefile.com/)

Powołanie Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza jest filarem relacji dwustronnych. Odnotowujemy rosnącą  wymianę handlową w ostatnich latach. W jej dalszym rozwijaniu ma pomóc powołana właśnie Polska Izba Handlowa w Stanach Zjednoczonych. Jej siedzibą będzie Waszyngton, a szefem Christopher Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w USA. 

- "Polsko-amerykańskie relacje gospodarcze rozwijają się od lat bardzo dobrze, ale nie możemy spoczywać na laurach. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy inicjatywę powołania Polskiej Izby Handlowej w USA z siedzibą w Waszyngtonie. Chcemy tam, na miejscu nie tylko  wzmacniać  naszą współpracę, ale także promować Polskę i polskie firmy.  Mamy czym się chwalić. Polska to kraj prężnie rozwijający się, z jednym z największych wzrostów gospodarczych w Europie. Konsekwentnie tworzymy coraz lepsze warunki dla funkcjonowania i rozwoju firm, co docenili już tacy amerykańscy giganci jak GE czy JP Morgan, decydując o inwestycjach w Polsce. Czas na kolejne tego typu przedsięwzięcia" – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. 

Zadaniem Izby będzie promowanie i umacnianie współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, m.in. poprzez ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji między amerykańskimi firmami oraz prywatnym i publicznym sektorem w Polsce. Będzie również pełniła rolę partnera amerykańskich przedsiębiorstw uruchamiających lub rozwijających swoją działalność na polskim rynku. Izba będzie aktywnie współpracować z polskim rządem oraz wieloma amerykańskimi i polskimi organizacjami handlowymi.

- "Powołanie Polskiej Izby Handlowej w USA, której siedziba znajduje się w stolicy Stanów Zjednoczonych – w Waszyngtonie, to znaczący krok w kierunku wzmocnienia istniejących więzi gospodarczych pomiędzy naszymi krajami" – powiedziała Sarah Chamberlain, Starszy Doradca Prezesa Polskiej Izby Handlowej w USA. 

- "Polska jest ważnym rynkiem z punktu widzenia światowej gospodarki i jestem pełna entuzjazmu dla tej ważnej inicjatywy ekonomicznej szczególnie przy zapewnieniu Izbie pełnego wsparcia z obydwu stron. Jest to bowiem kluczowy czynnik sukcesu. Cieszę się, że mogę wesprzeć ten strategiczny krok w rozwoju relacji handlowych pomiędzy Polska i Stanami Zjednoczonymi" – dodała. 

Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych

Prezesem Zarządu Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych został Christopher Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w USA. Obecnie pełni on funkcję Prezesa Wykonawczego St. George Logistics, najszybciej rozwijającego się północnoamerykańskiego dostawcy usług logistycznych i transportowych.

- "To dla mnie wielki zaszczyt, że jako Polak żyjący od lat w Stanach Zjednoczonych mogę pokierować tak ważną dla relacji polsko-amerykańskich inicjatywą" – powiedział Chris Jamroz, nowo mianowany Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych. 

- "Doceniam znaczenie współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, jak również z agencjami, wspierającymi rozwój gospodarczy w Polsce i za granicą. Ostatnie inwestycje amerykańskich firm w Polsce oraz plany polskich inwestycji w USA wskazują na ważność stosunków polsko-amerykańskich, które dzięki działalności Izby będą mogły się znacząco umacniać" – dodał Jamroz. 

Pierwszy członek Izby 

Pierwszym członkiem Izby został PKO Bank Polski.

- "PKO Bank Polski jako niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego konsekwentnie wdraża strategię polegającą na wspieraniu rodzimych przedsiębiorstw działających na światowych rynkach oraz takich, które aspirują do rozwoju międzynarodowego. Poprzez uczestnictwo PKO Banku Polskiego w działaniach Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie chcemy jeszcze intensywniej realizować ten cel, także na rynku amerykańskim. Wzrost wartości eksportu i inwestycji zagranicznych jest bowiem jednym z kluczowych czynników zwiększających tempo rozwoju gospodarczego naszego kraju" – podkreślił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.  

Jedną z pierwszych decyzji PKO Banku Polskiego jako członka Izby jest wsparcie grupy nastolatków z Polski, którzy w swojej grupie wiekowej wygrali polską edycję Olimpiady Kreatywności, w ramach idei Destination Imagination. Zaprezentowali autorskie przedstawienie – samodzielnie wymyślone, od scenariusza, tekstów piosenek i muzyki, po stroje, dekoracje i choreografię, które musiało wpisać się w twarde zasady regulaminu Olimpiady. Nad całością czuwał trener. Nagrodą jest udział w Globalnych Finałach w Knoxville (USA) w maju. Finasowanie  wyjazdu zapewni Fundacja PKO Banku Polskiego, a wsparcie na miejscu zapewni Izba.

Handel z USA

W 2017 r. USA były ósmym partnerem Polski ze względu na wartość obrotów handlowych z udziałem 2,7% w eksporcie i 2,9% w imporcie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obroty handlowe Polski ze Stanami w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dolarów (+22% w porównaniu do roku 2016, kiedy wartość obrotów handlowych wyniosła 10,5 mld dolarów).

Eksport z Polski do USA wyniósł w 2017 r. 6,1 mld dolarów i zwiększył się o 28% w porównaniu z 2016 r. W tym samym roku import z USA do Polski wyniósł 6,6 mld dolarów i wzrósł o 16% w porównaniu z 2016 r. Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld dolarów.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Polska wzmacnia współpracę gospodarczą z USA

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane