Posłowie "zalecają" patriotyzm

Nie będzie obowiązku, lecz zachęta do umieszczania flag państwowych na budynkach. Mieszkańcy osiedli będą mogli zwrócić się do spółdzielni o przygotowanie miejsca na wywieszanie flagi.

Pierwotna wersja nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP - autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości - nakładała na właścicieli budynków mieszkalnych oraz przedsiębiorców obowiązek wywieszania flagi państwowej z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych. Projekt - po przejściu przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych - obowiązek ten znosi, proponując „możliwość" podnoszenia flagi.

- Dobrze się stało, że komisja zmieniła ten projekt i że nie ma tam już mowy o obowiązku. Mówi się w nim jedynie o tym, że zaleca się mieszkańcom wywieszanie flag biało-czerwonych - mówił w Sejmie Łukasz Gibała z Platformy Obywatelskiej.

- Wypracowano kompromisowy zapis, który ma szansę na uzyskanie poparcia wszystkich klubów parlamentarnych - powiedział sprawozdawca komisji Artur Górski.

W kształcie zaakceptowanym przez komisję projekt wprowadza zalecenie, aby z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym polską flagę państwową podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed budynkami mieszkalnymi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą. Obecnie obowiązek taki dotyczy urzędów administracji publicznej i budynków organów państwowych.

Co projekt zmieni w praktyce? Jeżeli ustawa zostanie uchwalona, to polscy pracownicy - zatrudniani przez zagraniczne firmy w Polsce - otrzymają formalne prawo do upominania się o wywieszenie na zakładzie pracy polskiej flagi z okazji świąt, choć wciąż nie będzie to stanowiło nakazu ustawowego. - Były przypadki, że taki zagraniczny właściciel zakładu odmawiał wywieszania polskiej flagi - przypominał w sejmie Artur Górski.

Zarządcy nieruchomości - na żądanie mieszkańców - będą mogli zwrócić się do administracji spółdzielni lub do dewelopera czy dowolnego zarządcy osiedla o przygotowanie miejsca na wywieszanie flagi państwowej. - Zdarzały się bowiem przypadki, że zarządca nieruchomości nie pozwalał ingerować w elewację budynku i flagi często były wywieszane na przykład poprzez przyciśnięcie futryną okna - powiedział Arkadiusz Czartoryski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiana „obowiązku" na „zalecenie" oznacza, że nie poniesiemy żadnej odpowiedzialności wtedy, gdy w dzień państwowego święta flaga nie zawiśnie na naszym budynku. - Jeżeli mieszkańcy lub pracownicy danego zakładu pracy nie skorzystają z zapisów ustawy, to nie poniosą z tego tytułu żadnych kar ani przykrości - dodawał Arkadiusz Czartoryski.

- To nie jest zapis, który wymusi np. na pracodawcy wywieszenie flagi, ale niewątpliwie będzie poważnym wsparciem dla pracowników, aby flaga biało-czerwona mogła zostać wywieszona na zakładzie pracy - a w przypadku wspólnoty - na budynku spółdzielczym, na budynku mieszkalnym - kończył Sejmową debatę nad projektem Artur Górski.

Nowelizacja została skierowana do dalszych prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika