Prawa i obowiązki posłów PE od A do Z

Wszystkich posłów obowiązuje wspólny Regulamin Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 7 czerwca. Do głosowania zostało niecałe sto dni, warto więc dowiedzieć się, jakie prawa otrzyma nasz kandydat, gdy zasiądzie w Parlamencie, a jakie obowiązki będzie musiał wypełniać w swojej pracy dla obywateli.

Asystenci towarzyszą posłom w ich pracy, pomagają w kontaktach z obywatelami i prowadzą biuro poselskie. Każdy poseł sam zatrudnia i opłaca swoich asystentów.
 
Bruksela: tu odbywają się dwudniowe sesje plenarne, spotykają się grupy polityczne i komisje parlamentarne. Choć Bruksela nie jest oficjalnym miejscem urzędowania Parlamentu, to tutaj toczy się codzienna praca posłów.
 
Członkowie komisji: każdy poseł pracuje w kilku komisjach parlamentarnych. Wybór członków komisji i komisji śledczych następuje po wyznaczeniu kandydatów przez grupy polityczne oraz posłów niezrzeszonych. Konferencja Przewodniczących przedstawia kandydatury Parlamentowi. Skład komisji odzwierciedla w miarę możliwości skład Parlamentu.
 
Dieta: Parlament wypłaca zryczałtowaną dietę w wysokości 287 EUR za każdy dzień udziału w oficjalnych posiedzeniach organów Parlamentu, w których zasiada poseł, odbywanych na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Obejmuje zakwaterowanie, posiłki i wszystkie inne koszta związane z udziałem. Parlament wypłaca dietę pod warunkiem złożenia przez posła podpisu na oficjalnej liście obecności.
 
"Eurodeputowany": to określenie wymyślone przez dziennikarzy, którego próżno szukać w urzędowych dokumentach Parlamentu. Oficjalnie nasi przedstawiciele w UE to "Posłowie do Parlamentu Europejskiego".
 
Grupy polityczne: większość posłów w Parlamencie należy do jednej z grup politycznych. Grupy polityczne odzwierciedlają sympatie polityczne ich członków, podobnie jak partie w parlamentach krajowych.
 
Immunitet: Wobec członków Parlamentu nie można prowadzić dochodzenia, postępowania sądowego, ani też ich zatrzymywać z powodu ich opinii lub stanowiska zajętego przez nich w głosowaniu w czasie wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Poseł nie może powoływać się na immunitet w przypadku, gdy zostanie schwytany na gorącym uczynku.

W razie potrzeby Parlament może głosować nad uchyleniem immunitetu któregokolwiek z posłów.
 
Języki: Wszyscy posłowie mają prawo do wypowiadania się w Parlamencie w wybranym języku urzędowym. Wystąpienia plenarne w jednym z języków urzędowych są tłumaczone symultanicznie na wszystkie inne języki urzędowe.
 
Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa pięć lat. PoseÅ‚ może bez ograniczeÅ„ ubiegać siÄ™ o kolejnÄ… kadencjÄ™.  
 
Laissez-passer: to specjalny dokument zapewniający posłom swobodę przemieszczania się na terenie Państw Członkowskich. Wydaje go Przewodniczący Parlamentu niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wyborze posłów.
 
Mandat poselski: Posłowie do Parlamentu Europejskiego wykonują swój mandat w sposób niezależny. Nie mogą być związani instrukcjami ani nie otrzymują mandatu wiążącego. Nie mogą też łączyć swojego mandatu z innym stanowiskiem, na przykład Komisarza UE albo posła parlamentu krajowego.
 
Nadużycia finansowe: ściganiem przestępstw finansowych w instytucjach UE zajmuje się Europejski Urząd do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Sekretarz Generalny Parlamentu, poszczególne działy, jak również każdy urzędnik lub inny pracownik Parlamentu Europejskiego są zobowiązani do ścisłej współpracy z pracownikami Urzędu oraz do udzielenia wszelkiej pomocy niezbędnej do przeprowadzenia dochodzenia.
 
Obecność podczas debat plenarnych i na posiedzeniach komisji nie jest obowiązkowa. Jednakże poseł, który opuści ponad połowę sesji plenarnych zostaje pozbawiony części świadczeń poselskich.
 
Porządek na sali obrad: Przewodniczący przywołuje do porządku każdego posła, który zakłóca posiedzenie. W przypadku ponownego zakłócenia porządku przez posła Przewodniczący ponownie przywołuje go do porządku, z odnotowaniem tego faktu w protokole. W przypadku zakłócenia porządku po raz trzeci Przewodniczący może zarządzić usunięcie posła z sali obrad do końca posiedzenia.
 
Regulamin Parlamentu Europejskiego reguluje prawa i obowiązki posłów. Posłowie powołują się na Regulamin chcąc zabrać głos w trakcie debaty plenarnej. Pełny tekst Regulaminu dostępny jest na stronie PE.


 
Strasburg: jest oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego. To tutaj odbywa się co roku dwanaście czterodniowych sesji plenarnych.
 
Wynagrodzenie: deputowani do Parlamentu Europejskiego zarabiajÄ… tyle samo, co ich koledzy posÅ‚owie w kraju. Nowy statut, który wejdzie w życie po czerwcowych wyborach ustala wyrównane wynagrodzenie wszystkich posłów na poziomie 7 tysiÄ™cy euro.  
 
Zwrot kosztów: Podobnie jak posłowie do parlamentów krajowych, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują zwrot wydatków, które ponoszą, wykonując obowiązki poselskie. W ten sposób pokrywane są koszty prowadzenia biura poselskiego, rachunki telefoniczne i opłaty pocztowe, zakup, eksploatacja i konserwacja sprzętu komputerowego oraz koszty podróży.

Dot. : 20090302STO50535

Więcej informacji :


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika