Przygotowanie Polski na wypadek pandemii grypy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan została zaproszona do prac w Krajowym Komitecie ds. Pandemii Grypy powołanym przy Ministerstwie Zdrowia, który zajmuje się przygotowaniami Polski do ewentualnej pandemii grypy. W tym zakresie Komitet opracowuje Polski Plan Pandemiczny oraz inne działania w tym, m.in. edukacyjne i szkoleniowe.

Komitet chce usprawnić komunikację pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, co z pewnością sprzyjać będzie również poprawie świadomości społeczeństwa w zakresie przygotowań do pandemii grypy. Dlatego zamierza silniej zaangażować sektor prywatny w prace mające na celu przygotowanie Polski na wypadek pandemii grypy. PKPP Lewiatan wspiera działania informacyjne Komitetu i przedstawia poniżej informacje nt. pandemii grypy, zarówno przedsiębiorcom jak i wszystkim osobom, które pragną pozyskać więcej informacji z tego zakresu.

Kraje takie ja USA, Dania i Francja tworzą plany na wypadek pandemii, a także podejmują inne działania w celu monitorowania zachorowań i przygotowania społeczeństwa na wypadek pandemii. Dla zwiększenia skuteczności działań w działania przygotowawcze angażowany jest również sektor prywatny. Przykładem tego jest Dania, gdzie analizowano czy firmy prywatne posiadają plany kryzysowe, zwłaszcza w sektorach bezpośrednio związanych z bezpieczeństwa państwa (np. energetyka, gazownictwo i inne).

Problem pandemii wydaje się być bardzo odległy. Lecz wystąpienie ptasiej grypy i obecne informacje nt. świńskiej grypy uzasadniają zajęcie się tą materią i przygotowanie na jego zaistnienie (np. poprzez wprowadzenie do planów długookresowych możliwości wystąpienia takiego zjawiska), gdyż jak widać na poniżesz tabeli przyszła pandemia może pociągnąć za sobą śmierć wielu milionów ludzi, oraz skutkować wieloma zmianami w funkcjonowaniu kraju (np. zamknięciem granic).


Źródło: Polski Plan Pandemiczny, http://www.gis.gov.pl/?dep=376

Obecnie w „Polskim planie pandemicznym" nie ma założeń dotyczących współpracy sektora publicznego i prywatnego, jednakże m.in. ze względu na konieczność dodania takich zapisów Komitet zabiega o zaangażowanie w pracach przedstawicieli sektora prywatnego.

Porady prawne


Wskazuje, iż niektóre państwa mają zapasy szczepionki prepandemicznej, której zakup pociąga za sobą znaczne koszty. Dla Polski szacunkowo kształtować się one będą na poziomie 600 mln euro - koszt szczepionki plus 320 mln euro/rok - co jest dodatkowym kosztem gotowości wymiany antygenu. - przybliżone szacunki, nie ma ostatecznych danych.
W Komitecie pojawiają się głosy mówiące o konieczności nałożenia na pracodawców prywatnych obowiązków dotyczących przygotowań do sytuacji kryzysowej, co może zakończyć się stworzeniem instrumentu który będzie niekorzystny dla pracodawców.

Jednocześnie Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że będzie udzielał wszelkich informacji na temat pandemii grypy i przygotowań do niej. Istnieje również możliwość pozyskania informacji nt. planów antykryzysowych, które zostały opracowane w innych krajach oraz rozwiązań zastosowanych do sektora prywatnego w innych krajach. GIS prowadzić również będzie szkolenia z tego zakresu.

PKPP Lewiatan uznając za niezbędne wsparcie GIS w informowaniu społeczeństwa nt. przygotowań Polski do pandemii grypy zamieszcza na swojej stronie internetowej informacje poniższe informacje (załączniki). Sektor prywatny musi być informowany na bieżąco nt. tego typu działań ze względu na aby być przygotowany na ewentualne konsekwencje działań, jakie w tym zakresie będą podejmowane. Istnieje ryzyko, rozwiązania jakie zostaną wypracowane będą niekorzystne dla przedsiębiorstw stąd niezbędnym jest informowanie przedsiębiorstw prywatnych na bieżąco nt. propozycji jakie w ich kierunku będą wysuwane.

W przypadku chęci zaangażowania w prace Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy prosimy o kontakt z Mateuszem Zakolskim mzakolski@pkpplewiatan.pl

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ja 2017-08-22 20:28:05

    Albo i nie ma żadnych dowodów na istnieje wirusów ptasiej gryby ani wiepszowej. Szkoda że tylko rególki umiecie tłuc do swojej głowy, ale z badaniami u was cięzko, po prostu plagiatujecie głupoty.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika