Rada Ochrony Pracy zapoznała się z programem inspekcji

Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2009 rok był jednym z tematów obrad Rady Ochrony Pracy 2 grudnia br. w siedzibie Sejmu. Przedstawił go Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy. W posiedzeniu, z udziałem wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego, wzięli udział zastępcy głównego inspektora pracy: Iwona Hickiewicz i dr Marian Liwo. Obradom przewodniczyła poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Jak poinformował Tadeusz Jan Zając, w 2009 r. inspekcja przystąpi do realizacji ostatniego, III etapu działań długofalowych, przyjętych na lata 2007-2009, które koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa pracy w zakładach o największym nasileniu zagrożeń zawodowych, a także na ograniczeniu rażącej skali naruszeń prawa pracy w zakresie m.in. czasu pracy czy wynagrodzeń i innych świadczeń.

Porady prawne

W górnictwie, niektórych działach przetwórstwa przemysłowego, budownictwie PIP od lat prowadzi intensywne kontrole w ramach wzmożonego nadzoru. Powtarzalność stwierdzanych naruszeń prawa rodzi jednak pytanie o skuteczność tych działań i zmusza do zmiany metodyki kontrolnej oraz opracowania nowych zasad doboru zakładów do kontroli. Inspekcja pracy poświęci szczególnie dużo uwagi prewencji wypadkowej, kierując działania edukacyjne i kontrolne zwłaszcza do pracodawców z małych i średnich zakładów. W uzasadnionych przypadkach inspektorzy korzystać będą z uprawnienia do wnioskowania o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, u którego ujawniono rażące naruszenia przepisów bhp w czasie dwóch kolejnych kontroli.

Zdaniem szefa urzędu, zachodzi również potrzeba lepszego wykorzystywania uprzywilejowanego usytuowania inspekcji pracy. Podporządkowanie parlamentowi i ustawowe kompetencje stwarzają jej wyjątkową możliwość ukierunkowania prac ustawodawczych tak, by zmiany przepisów z zakresu prawa pracy przyniosły większą klarowność i przejrzystość regulacji. PIP nie korzystała dotąd w pełni z tego przywileju, a przecież - jak zauważył Tadeusz Jan Zając - inspektorzy pracy mają bogatą wiedzę o stosowaniu w praktyce przepisów prawa pracy.

W grupie zadań długofalowych - oprócz kontynuowania działań z zakresu wzmożonego nadzoru - przewidziane są kontrole respektowania przepisów o czasie pracy w transporcie oraz o wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń, a także działania nadzorczo-prewencyjne w zakładach eksploatujących obrabiarki do metali, pod kątem przestrzegania wymagań minimalnych dla maszyn i urządzeń technicznych.

W planie rocznym, ze względu na wagę problematyki, koordynowane centralnie będą działania nadzorcze-prewencyjne w budownictwie. Inspekcja skontroluje w skali całego kraju także prace drogowe - w związku z przygotowywaniem inwestycji na EURO 2012. Ponadto, w 2009 r. rozpocznie trzyletnią ogólnopolską kampanię prewencyjną, mającą na celu ograniczenie liczby wypadków na placach budowy powodowanych upadkiem (w tym z wysokości) i poślizgnięciem.

Inspektorzy pracy sprawdzą, w jakim stopniu pracodawcy stosują się do przepisów REACH, tj. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. Stałym nadzorem PIP objęte będą placówki handlowe, w tym wielkopowierzchniowe oraz zakłady opieki zdrowotnej.

Program uwzględnia również zadania przewidziane do realizacji przy współpracy kilku okręgów i koordynowane przez jeden z nich. Spośród tych przedsięwzięć szef inspekcji pracy zwrócił uwagę na działania kontrolne pod hasłem: „Przyjazne środowisko pracy", planowane m.in. w wielkich korporacjach. W związku z sygnałami o nakłanianiu pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych, inspektorzy przeanalizują przestrzeganie przepisów o czasie pracy, a także innych regulacji prawa. Sprawdzą, czy respektowanie obowiązujących norm i tworzenie przyjaznego środowiska pracy, w którym nie występują dyskryminacja i mobbing, pozostają jedynie w sferze deklaracji pracodawców, czy też znajdują odzwierciedlenie w praktyce.

Planowane jest rozpoczęcie prac w przyszłym roku nad internetowym systemem poradnictwa i informacji z zakresu prawa pracy. PIP zamierza stworzyć obszerną bazę zawierającą przepisy z dziedziny ustawodawstwa pracy, a także jednoznaczne interpretacje i porady prawne.

Rozwijane będą sprawdzone formy pozakontrolnej aktywności inspekcji pracy, takie jak: kampanie i programy prewencyjno-edukacyjne popularyzujące wartości i postawy z kręgu kultury pracy, działalność wydawnicza, upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony pracy - z udziałem partnerów społecznych, placówek naukowo-badawczych, mediów. Program przewiduje również dynamizowanie współpracy międzynarodowej PIP.

- Jestem przekonany - powiedział pod koniec swojego wystąpienia Tadeusz Jan Zając - że surowe sankcje, stosowane w uzasadnionych sytuacjach, nie mogą zastępować innych działań, które w coraz bardziej upowszechniającej się opinii naszych unijnych partnerów mają przede wszystkim polegać na prewencji i doradztwie. Państwowa Inspekcja Pracy nie ma wyłączności na rozwiązywanie trudnych problemów poszanowania prawa pracy w Polsce. Natomiast do jej bezwzględnych priorytetów należą profesjonalizm i skuteczność działań, a także tworzenie urzędu przyjaznego, który spełnia oczekiwania zarówno pracodawców, jak i pracowników.

W dyskusji członkowie Rady Ochrony Pracy ocenili program jako ambitny, nowoczesny, choć niełatwy do zrealizowania w warunkach dekoniunktury gospodarczej.

 

Przed posiedzeniem Rady Ochrony Pracy 2 grudnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XXXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przy współudziale m.in. Państwowej Inspekcji Pracy. W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, przewodnicząca ROP poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka wraz z wiceprzewodniczącą Rady i zarazem przewodniczącą Sądu Konkursowego prof. Danutą Koradecką, główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając oraz wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko.

Podstawowym celem konkursu jest inspirowanie i upowszechnianie prac naukowo-badawczych oraz rozwiązań organizacyjnych i technicznych mających wpływ na ograniczanie bądź likwidację zagrożeń występujących w środowisku pracy. W tegorocznej edycji konkursu przyznano 11 nagród oraz 14 wyróżnień. W kategorii zastosowanych w praktyce rozwiązań technicznych i organizacyjnych nagrodę I stopnia przyznano za „systemy sejsmiczne do oceny zagrożenia tąpaniami w kopalniach", w kategorii prac naukowo-badawczych z dziedziny bhp oraz ergonomii służących poprawie warunków pracy zwyciężyła zaś publikacja nt. „metodyki ograniczania zagrożeń wypadkowych w szybach górniczych".

Dyplomy wręczył laureatom wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Gratulacje - w imieniu własnym i pracowników Państwowej Inspekcji Pracy - złożył im z mównicy sejmowej Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy.

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika