Sejm zbada problem przemocy w rodzinie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło Sejmowi sprawozdanie na temat przemocy w rodzinie w 2008 r. Według ankiety przeprowadzonej przez resort, jedna piąta badanych (19 proc.) przyznała się, że stosowała przemoc wobec członków swojej rodziny. Sprawozdanie pokazuje, jak ważne jest przyjęcie przez parlament rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także przepisów przewidujących surowe kary dla pedofilów.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie znajduje się obecnie w Sejmie. Zaproponowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz kar cielesnych, możliwość zabrania dziecka z domu zagrożonego przemocą oraz nakaz opuszczenia lokalu przez sprawcę. Zgodnie z projektem ustawy, ofiary przemocy będą mogły także łatwiej uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, wydawane np. przez lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza pełniącego ostry dyżur w szpitalu, w którym określone zostaną przyczyny oraz rodzaj uszkodzeń ciała.

W Polsce potrzebna jest także ogólnonarodowa dyskusja na temat przemocy w rodzinie. Ze sprawozdania MPiPS wynika bowiem, że 24 proc. badanych nie ma nic przeciw biciu dzieci, 19 proc. uważa natomiast, że pogróżki i zastraszanie dziecka to jeszcze nie przemoc. Tylko 5 proc. ankietowanych uważa, że zjawisko przemocy wobec dzieci jest w Polsce powszechne.

W Sejmie znajduje się również rządowy projekt nowelizacji ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji. Przepisy zaostrzają odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełniane wobec osób poniżej 15 roku życia (gwałt pedofilski) lub członków najbliżej rodziny (gwałt kazirodczy). Zgodnie z projektem rządu, skazany za gwałt, po opuszczeniu zakładu karnego, będzie poddany przymusowemu leczeniu. Sąd będzie umieszczał sprawcę takiego czynu w zakładzie zamkniętym albo kierował go na leczenie ambulatoryjne do ośrodka prowadzącego terapię farmakologiczną i psychoterapię w celu obniżenia popędu seksualnego.

żródło: KPRM

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika