Spotkanie wicepremiera Pawlaka z komisarzem UE ds. środowiska

Handel uprawnieniami do emisji CO2, czyste technologie węglowe oraz konferencja COP-14 w Poznaniu były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka ze Stavrosem Dimasem, komisarzem UE ds. środowiska. Spotkanie odbyło się 27 czerwca br. w Ministerstwie Gospodarki.

Polska postuluje zmodyfikowanie koncepcji Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzenia 100-proc. systemu aukcyjnego na uprawnienia do emisji CO2 w sektorze energetycznym od 2013 r. Minister gospodarki przypomniał, że w konkluzjach Rady UE z marca 2007 r. dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, wspomniano o konieczności zróżnicowania podejścia i uwzględnienia uwarunkowania poszczególnych krajów. - W obecnym projekcie dyrektywy nie dostrzegamy uwzględnienia tej specyfiki - powiedział.

Porady prawne

Zwrócił uwagę, że polska energetyka bazuje na węglu. - Stanowi on 60 proc. naszego bilansu energetycznego, ok. 20 proc. to ropa, 12 proc. gaz, a 8 proc. źródła odnawialne - wyliczył. Z tego względu strona Polska zgłosiła KE propozycję stopniowego wprowadzania systemu aukcyjnego. - Proponujemy zacząć od 20 proc. i stopniowo dochodzić do pełnej aukcyjności, tak, aby przedsiębiorstwa miały czas na dostosowanie się do wspólnotowych standardów - powiedział szef resortu gospodarki.

Waldemar Pawlak oraz Stavros Dimas byli zgodni co do konieczności wprowadzenia mechanizmów, które pozwoliłyby reinwestować opłaty za uprawnienia do emisji w modernizację sektora energetycznego. - Środki te mogłyby być przeznaczane na rozwój niskoemisyjnych technologii - zaznaczył komisarz.

Minister gospodarki zapewnił, że Polska zamierza realizować bardzo przejrzystą strategię energetyczną. - Więcej czystych technologii węglowych, mniej ropy, mniej gazu, znacznie więcej odnawialnych źródeł energii, a w perspektywie kilkunastu lat energetyka jądrowa - wyliczył. Zależy nam na realizacji kilku instalacji czystych technologii węglowych oraz lokalizacji w Polsce co najmniej dwóch projektów pilotażowych wychwytywania oraz składowania dwutlenku węgla. Komisarz Dimas zapewnił o swoim poparciu dla ulokowanie w Polsce jednego z pilotażowych projektów CCS.

W strategię rozwoju czystych technologii wpisują się również projekty produkcji wodoru z węgla. - Wysokie obecnie ceny ropy sprawiają, że bardziej atrakcyjne od produkcji benzyny syntetycznej z węgla staje się produkcja wodoru. Może być on wykorzystywany do napędzania samochodów nowej generacji - wyjaśnił wicepremier. Przypomniał, że rozwiązanie takie wprowadził już jeden z koncernów, wykorzystując do tego celu ogniwa wodorowe.

Poinformował również, że w grudniu Polska będzie gospodarzem konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych COP-14, która powinna stanowić istotny krok do podpisania porozumienia Post Kioto w 2009 r. w Kopenhadze. W listopadzie natomiast nasz kraj zorganizuje spotkanie ministrów ds. gospodarki oraz przedstawicieli przemysłów energochłonnych. - Zamierzamy zaprosić ministrów krajów emitujących największa ilość CO2 oraz reprezentantów sektorów stalowego i cementowego, które charakteryzują się dużym poziomem energochłonności i emisyjności - powiedział minister Pawlak. Podczas konferencji dyskutowane będą sposoby współpracy administracji oraz przedsiębiorstw na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Wicepremier zwrócił się także do komisarza Dimasa o przychylne spojrzenie na kwestię pomocy publicznej dla polskich stoczni, która jest obecnie rozpatrywane na forum KE. - Prywatyzacja stoczni jest celem rządu. Jednak ich obecna sytuacja ekonomiczna sprawia, że inwestorzy zachowują się bardzo powściągliwie - wyjaśnił. - Mam nadzieję, że problem ten znajdzie zgodne z prawem wspólnotowym i korzystne dla Polski rozwiązanie - powiedział komisarz Dimas.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika