Strażnik więzienny skazany prawomocnie

Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał karę dożywotniego więzienia  dla byłego strażnika więziennego. Skazany zastrzelił trzech policjantów.

Od wyroku pierwszej instancji odwołał się obrońca. Głównym zarzutem apelacji był fakt, że biegli psychiatrzy  stwierdzili ograniczoną poczytalność skazanego w chwili popełnienia czynu. Zdaniem obrony Sąd Okręgowy przy wydawaniu wyroku nie powinien pomijać tej okoliczności.

Sąd Apelacyjny w Łodzi nie uwzględnił zarzutów apelacyjnych. W rozmowie z e-prawnik rzecznik prasowa łódzkiego sądu- SSA Elżbieta Łopacińska - przypomniała , że zgodnie z art. 31 § 2 kk sąd może , ale nie musi zastosować nadzwyczajnego złagodzenia kary w podobnym jak ten przypadku.

Porady prawne

Art. 31 § 2 kk brzmi: „Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona , sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary"

Zdaniem SSA Elżbiety Łopacińskiej nie zachodziły okoliczności uzasadniające złagodzenie kary wobec tego skazanego. Sąd Apelacyjny w całości podzielił tezy uzasadnienia sporządzonego przez Sąd Okręgowy. Sędzia powołała się w rozmowie z e-prawnik na przepisy art. 53 Kodeksu karnego. Zdaniem SSA Elżbiety Łopacińskiej wymierzona kara dożywocia jest adekwatna do popełnionego czynu.

Łódź , e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marcin 2011-09-18 11:59:47

    Skazywanie niepoczytalnych jest niestety w Polsce regułą. Zapisy kodeksu o wyłączeniu odpowiedzialności karnej osób niepoczytalnych - to fikcja. Może zajmiecie się tym problemem? pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika