Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Surowe kary za nieoczyszczanie ścieków

  Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 31 maja 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-251/17 - Komisja przeciwko Włochom. Na jego mocy za opóźnienie w wykonaniu prawa Unii w zakresie zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych zasądzono od Włoch zapłatę ryczałtu w wysokości 25 mln EUR i okresowej kary pieniężnej wynoszącej ponad 30 mln EUR za każde pół roku opóźnienia. 

Czego dotyczyła sprawa?

Trybunał stwierdził już pierwszy raz uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Włochy w wyroku wydanym w 2012 r. W wyroku z dnia 19 lipca 2012 r. (w sprawie C-565/10 - Komisja przeciwko Włochom) Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie wydając przepisów koniecznych w celu zapewnienia, by 109 aglomeracji położonych na terytorium Włoch było wyposażonych, odpowiednio, w systemy zbierania ścieków komunalnych lub w systemy oczyszczania ścieków komunalnych odpowiadające wymogom określonym w dyrektywie 91/271, Republika Włoska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na podstawie tej dyrektywy. Chodzi o dyrektywę Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych (Dz.U. 1991, L 135, s. 40), zmienioną rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1137/2008 z dnia 22 października 2008 r. (Dz.U. 2008, L 311, s. 1).

Uznając, po upływie terminu wyznaczonego na dzień 11 lutego 2016 r., że Włochy nadal nie podjęły środków koniecznych w celu dostosowania się do wyroku z 2012 r., Komisja Europejska wniosła przeciwko temu państwu do Trybunału drugą skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, domagając się nałożenia na nie sankcji finansowych.

Co orzekł TSUE?

W ogłoszonym wyroku Trybunał stwierdził, że w ostatecznym terminie w dniu 11 lutego 2016 r. Włochy nie podjęły wszystkich środków koniecznych do wykonania wyroku z 2012 r. w celu wypełnienia zobowiązań ciążących na tym państwie na podstawie dyrektywy.

TSUE ocenił, że uchybienie, jakiego dopuściły się Włochy, nie tylko trwało niemal sześć lat, ale także jest szczególnie poważne, gdyż brak lub niedostateczność systemów zbierania lub oczyszczania ścieków komunalnych mogą doprowadzić do szkód w środowisku. Trybunał zwrócił uwagę między innymi na okoliczność, że liczba aglomeracji, w odniesieniu do których Włochy nie przedstawiły w dniu rozprawy (tj. w dniu 28 lutego 2018 r.) dowodu istnienia systemów zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych zgodnych z dyrektywą (74 aglomeracje) jest istotna, chociaż liczba ta uległa zmniejszeniu w stosunku do wyroku z dnia 19 lipca 2012 r. (wówczas było to 109 aglomeracji).

Ponadto Trybunał podkreślił, że dostosowanie systemów zbierania i wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych w niektórych aglomeracjach do przepisów dyrektywy powinno było zostać zrealizowane najpóźniej do dnia 31 grudnia 2000 r.

W tych okolicznościach Trybunał uznał za stosowne zasądzenie od Włoch zapłaty na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 30 112 500 EUR za każde pół roku opóźnienia w podjęciu środków koniecznych w celu dostosowania się do wyroku z 2012 r., przy czym ta okresowa kara pieniężna jest należna od dnia dzisiejszego do pełnego wykonania wyroku z 2012 r.

Ponadto, zważywszy na konkretną sytuację i naruszenia, jakich Włochy dopuściły się wcześniej w zakresie zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych (zob. wyroki TSUE z dnia 25 kwietnia 2002 r. w sprawie C-396/00 - Komisja przeciwko Włochom, z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie C-293/05 - Komisja przeciwko Włochom oraz z dnia 10 kwietnia 2014 r. w sprawie C-85/13 - Komisja przeciwko Włochom), Trybunał uznał za właściwe zasądzenie od Włoch zapłaty na rzecz budżetu Unii ryczałtu w wysokości 25 mln EUR w celu zapobiegnięcia powtarzaniu się podobnych naruszeń prawa Unii w przyszłości.

Wyrok ten może być istotny w kontekście orzeczeń TSUE przeciwko Polsce dotyczących czaystości powietrza oraz ostatnio występujących w naszym kraju b. często pożarów wysypisk śmieci.

Należy wyjaśnić, iż skarga o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego jest kierowana przeciwko państwu członkowskiemu, które uchybiło zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii, przez Komisję Europejską lub inne państwo członkowskie.

Jeżeli Komisja uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych. Jednak w sytuacji nieprzekazania Komisji krajowych środków transpozycji dyrektywy Trybunał Sprawiedliwości może, na jej wniosek, nakładać kary pieniężne już na etapie pierwszego wyroku.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Surowe kary za nieoczyszczanie ścieków

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane