UOKiK: Tauron nadużywał pozycji na rynku

UOKiK uznał, że działanie sprzedawców energii elektrycznej z grupy kapitałowej Tauron - Tauron Sprzedaż i Tauron Sprzedaż GZE - mogło stanowić przejaw nadużycia pozycji dominującej na rynku energetycznym. Spółki zobowiązały się do zmiany zakwestionowanych praktyk.

Pozycję dominującą na danym rynku ma przedsiębiorca, który może działać niezależnie od swoich konkurentów, partnerów handlowych oraz konsumentów. Samo posiadanie pozycji dominującej nie jest niezgodne z prawem, natomiast niedozwolone jest jej nadużywanie, m.in. poprzez narzucanie kontrahentom nadmiernie uciążliwych dla nich warunków umów. Najnowsze decyzje Urzędu dotyczą rynku rezerwowej sprzedaży energii elektrycznej na południu Polski.

Porady prawne

Energetyka

Zgodnie z prawem, w każdej umowie o świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, zawieranej przez odbiorcę z dystrybutorem, musi być wskazany - oprócz sprzedawcy - również sprzedawca rezerwowy. Jego zadaniem jest zapewnienie ciągłości sprzedaży energii w przypadku gdy wybrany przez odbiorcę sprzedawca zaprzestanie jej dostaw. W takiej sytuacji automatycznie uruchamiany jest mechanizm sprzedaży rezerwowej i zawierane są przez dystrybutora umowy na rzecz odbiorców, bez ich udziału.

Tauron Sprzedaż jest jedynym sprzedawcą rezerwowym energii elektrycznej dostępnym dla odbiorców niekorzystających z usługi kompleksowej na obszarze: jeleniogórskim, legnickim, opolskim, wałbrzyskim, wrocławskim, bielskim, będzińskim, częstochowskim, krakowskim i tarnowskim. Natomiast dla odbiorców z obszaru gliwickiego jedynym dostępnym sprzedawcą rezerwowym jest Tauron Sprzedaż GZE.

Postępowanie antymonopolowe zostało wszczęte w wyniku zawiadomienia Prezesa URE, po tym jak w 2013 roku jeden ze sprzedawców energii elektrycznej stracił możliwość jej dalszego dostarczania. W wyniku tego zdarzenia uruchomiona została sprzedaż rezerwowa, a odbiorcy energii zostali zaskoczeni wezwaniem do wniesienia w krótkim terminie wysokich zabezpieczeń, pod rygorem zaprzestania dostaw prądu.

Postępowanie uprawdopodobniło, że warunki narzucane odbiorcom przez sprzedawców rezerwowych z Grupy Tauron, dotyczące zabezpieczenia finansowego na poczet należności, były zbyt rygorystyczne i wygórowane (żądane zabezpieczenie mogło dochodzić do 2,5-krotności równowartości przewidywanego miesięcznego zużycia, wnoszonego z góry, w kilkudniowym terminie). Warunki umów przyznawały również sprzedawcom rezerwowym zbyt daleko idące uprawnienia do jednostronnego wypowiedzenia umowy (a w konsekwencji zaprzestania dostaw energii), także w sytuacjach, w których odbiorca nie zalega z płatnościami, m. in. w sytuacji zagrożenia jego upadłością.

Spółki Tauron Sprzedaż i Tauron Sprzedaż GZE uznały zasadność przedstawionych zastrzeżeń i zobowiązały się m.in. do obniżenia (do równowartości jednomiesięcznego zużycia) wysokości zabezpieczenia finansowego oraz wydłużenia terminu na jego wniesienie. Z umów z odbiorcami zostaną także usunięte postanowienia uprawniające sprzedawcę do jednostronnego wypowiedzenia umowy, w sytuacjach innych, niż przewidziane w Prawie energetycznym. Decyzje nie są prawomocne, Spółkom przysługuje prawo odwołania się od nich do Sądu.

Źródło: uokik.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ab_Dab 2017-08-17 15:20:23

    W przypadku Novum, to oni załatwiają za Ciebie formalności, ale lepiej się upewnij.

  • Maciej 2017-08-12 09:51:53

    to w gruncie rzeczy nic skomplikowanego bo to nowy sprzedawca załatwia większość formalności. Zapytaj się tam w novum jak to dokładnie wygląda ale raczej nie będzie to problematycne

  • leo 2017-08-12 00:45:27

    Typowe działanie monopolisty... Ja nie wierzę, żeby miało coś się zmienić, dlatego szukam jakiegoś innego dostawcy. Po przejrzeniu ofert chyba wybiorę novum, bo mają naprawdę dobre ceny i opinie. Wiecie jak wygląda sama procedura zmiany sprzedawcy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika