Walka z nielegalnym zatrudnieniem tematem międzynarodowej konferencji

Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy, w dniach 13-14 października br. przebywał w Marsylii (Francja), gdzie uczestniczył w międzynarodowej konferencji poświęconej walce z nielegalnym zatrudnieniem. Organizatorem spotkania była Generalna Dyrekcja Pracy przy francuskim Ministerstwie Pracy, Polityki Społecznej, Rodziny i Solidarności.

W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy generalni europejskich służb inspekcyjnych, specjaliści w dziedzinie legalności zatrudnienia, przedstawiciele francuskich organów ds. ubezpieczeń społecznych oraz delegaci Komisji Europejskiej.

Uczestnicy Konferencji podjęli temat walki z nielegalnymi praktykami w zatrudnieniu, związanymi ze zwiększoną mobilnością geograficzną pracowników oraz ponadnarodowym charakterem stosunków pracy. Konferencja „Walka z nielegalnym zatrudnieniem" miała na celu promowanie i wzmacnianie współpracy europejskiej i dostosowanie metod kontrolnych do nowej sytuacji na rynku pracy rozszerzonej Europy, a także zharmonizowanie działań państw członkowskich w tym zakresie.

Główny inspektor pracy, w swym wystąpieniu, zwrócił uwagę na nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji pracy w zakresie kontroli legalności zatrudnienia, w tym legalności zatrudnienia cudzoziemców. Przedstawił problemy związane ze zjawiskiem pracy niezadeklarowanej w Polsce oraz konieczność dostosowania polskich norm prawnych w tym zakresie do zmian zachodzących na rynku pracy, a także potrzebę wypracowania nowych metod i procedur kontrolnych. Szef polskiej inspekcji pracy przedstawił również wyniki współpracy dwustronnej z naszymi partnerami zagranicznymi, a także zaprezentował statystyki dotyczące wzajemnej wymiany informacji o pracownikach delegowanych na podstawie dyrektywy 96/71/WE z 16 grudnia 1996 roku dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Z satysfakcją należy odnotować, że partnerzy zagraniczni Państwowej Inspekcji Pracy w swoich wystąpieniach poświęconych kwestii wymiany informacji i dobrych praktyk między państwami członkowskimi, wielokrotnie podkreślali skuteczność i rzetelność Państwowej Inspekcji Pracy jako instytucji łącznikowej w ramach dyrektywy 96/71/WE, zwracając szczególną uwagę na sprawną i przyjazną komunikację z polskim urzędem.

Fragment wystąpienia Głównego Inspektora Pracy podczas konferencji w Marsylii:

5 maja 2005 r. Państwowa Inspekcja Pracy została włączona w wymianę informacji, które dotyczą warunków zatrudnienia pracowników delegowanych do pracy na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Zgodnie z nomenklaturą przyjętą we Wspólnocie Główny Inspektorat Pracy pełni rolę jednej z polskich instytucji łącznikowych (liason office) - czyli urzędu upoważnionego do bezpośredniego komunikowania się ze swoimi odpowiednikami w krajach unijnych.

Z danych, którymi dysponuje Główny Inspektorat Pracy wynika, że wymiana informacji z instytucjami łącznikowymi państw Unii Europejskiej dotyczących delegowania pracowników, w rozbiciu na poszczególne lata, objęła w

  • 2006 r. - 108 spraw

  • 2007 r. - 185 spraw, z czego 155 dotyczyło wniosków o informację instytucji zagranicznych, a 30 spraw zostało skierowanych przez stronę polską,

  • I półroczu 2008 r. - 103 sprawy, z czego 76 spraw dotyczyło wniosków o informację instytucji zagranicznych, a 27 spraw zostało skierowanych przez stronę polską.

    Od 1.01.2007 r. do 30.06.2008 r. najwięcej zapytań skierowały do Głównego Inspektoratu Pracy instytucje łącznikowe z następujących krajów UE:

  • Belgia - 121 zapytań (co stanowi 52% ogólnej liczby zapytań),

  • Francja - 56 zapytań (24%),

  • Niemcy - 26 zapytań (11,2%),

  • Holandia - 25 zapytań (10,8%).

Najczęstsze pytania kierowane przez instytucje łącznikowe z innych krajów UE dotyczyły legalności, a także skali działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo na terenie Polski (tj. czy przedsiębiorstwo prowadzi znaczącą działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju), sektora, w jakim przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą, podstawy zatrudnienia delegowanych pracowników, a także warunków zatrudnienia delegowanych pracowników (np. systemu czasu pracy i dobowej normy czasu pracy, wymiaru urlopów wypoczynkowych, wysokości wynagrodzenia za pracę, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych) w okresie delegowania.

Dodać należy, że do chwili obecnej Państwowa Inspekcja Pracy zawarła 9 porozumień o współpracy ze swoimi odpowiednikami z innych Państw Członkowskich Unii Europejskiej, przy czym 4 porozumienia (zawarte z instytucjami łącznikowymi z Holandii, Norwegii, Belgii i Portugalii) bezpośrednio dotyczą współpracy w zakresie wymiany informacji odnośnie delegowania pracowników.

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika