Wicepremier Pawlak o rozwoju sektora paliwowo-energetycznego

- Polska może być liderem pozytywnych propozycji i stosowania nowych technologii wychwytywania i magazynowania CO2 - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Debata „Pakiet klimatyczny - sukces czy rozczarowanie?", zorganizowana przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP), odbyła się 7 maja br. w Warszawie.

W opinii wicepremiera Pawlaka najważniejszym elementem przyjętego przez Radę Europejską porozumienia jest okres przejściowy dla polskich elektrowni na zakup wszystkich uprawnień do emisji CO2. - Polska w tym okresie będzie miała możliwość zastosowania systemu wskaźników emisyjności w zależności od paliwa używanego do produkcji energii elektrycznej -wyjaśnił. Zaznaczył, że na ich podstawie określona zostanie ilość darmowych uprawnień dostępnych dla naszych przedsiębiorstw. - Wskaźniki te będą odnosić się do najbardziej efektywnych i czystych instalacji na terenie UE - dodał.

Porady prawne

Minister gospodarki omówił również najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w perspektywie krótko- i długoterminowej. - Realizacja założeń „Polityki energetycznej Polski do 2030 r." znakomicie wpisuje się w realia światowe - powiedział.

- Dokument przygotowany przez MG spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i nadziejami sektora - powiedział prezydent KPP Andrzej Malinowski. Podkreślił, że niektóre założenia pakietu są już realizowane. - Wdrażany jest program budowy biogazowni, które pozwolą na zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych w przemyśle spożywczym. 200 obiektów jest w trakcie realizacji, a 1000 w planach - wyjaśnił. - Strategia przygotowana przez resort odpowiada na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką - dodał.

 

W debacie udział wzięli również m.in.: Kazimierz Grajcarek - przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność", Wiesław Skrobowski - doradca prezydenta RP, Jacek Szubstarski - dyrektor Centrum Aktywów Energetycznych Enea S.A., Tomasz Karaś - dyrektor Departamentu Strategii PGNiG. 

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika