Oto oświadczenie Tadeusza Nowakowskiego, przewodniczącego związku zawodowego pracowników ZUS:
"Zakład Ubezpieczeń Społecznych wciela się w rolę cenzora i chce nam zakneblować usta" - napisał dziennik "Fakt". To kolejna nieprawdziwa teza opublikowana przez tę gazetę. Związkowcy ZUS wystosowali jedynie list do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w sprawie krzywdzących i naruszających prawa pracownicze publikacji. O ograniczaniu swobody dziennikarskiej i cenzurze nie ma w liście mowy.
Organizacje związkowe ZUS podkreśliły w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich, że piętnowanie pracowników Zakładu za postępowanie zgodne z prawem jest szkodliwe społecznie i stanowi łamanie praw pracowniczych. Podpisały się pod nim wszystkie organizacje związkowe działające w ZUS.
Związkowcy ZUS zauważyli, że od kilku miesięcy dziennik "Fakt" w szyderczy i manipulatorski sposób opisuje wspólne spędzanie urlopów przez pracowników ZUS. Postępują oni natomiast w całkowitej zgodzie z wytycznymi obowiązującego prawa. Organizacja wyjazdów urlopowych pracowników ZUS odbywa się w oparciu o ustawę o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Środki, tego funduszu nie mogą być przeznaczone na emerytury i renty, ponieważ stanowiłoby to złamanie tej ustawy.
"Moim zdaniem rzecznik praw obywatelskich nie powinien zajmować się tą sprawą. On ma bronić praw jednostki" - stwierdza cytowany w publikacji Adam Bondar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. I właśnie o prawach człowieka, a szczególnie o prawach pracowniczych związkowcy napisali do Rzecznik Praw Obywatelskich.
Sugestie dziennika "Fakt", iż środki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych należałoby przeznaczyć na świadczenia emerytalno-rentowe, nie tylko wprowadzają opinię publiczną w błąd, ale także stanowią naruszenie praw pracowniczych. ZUS ma bowiem ustawowy obowiązek taki fundusz tworzyć i jego środki przeznaczać na różne formy wypoczynku, rekreacji oraz pomocy socjalnej dla pracowników.
Ponownie załączamy list organizacji związkowych ZUS do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby każdy z Państwa mógł ocenić, czy "Fakt" prezentuje prawdziwy i rzetelny obraz sprawy.
Przewodniczący Związku
Tadeusz Nowakowski
źródło: http://e-inspektorat.zus.pl
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że dziennik "Fakt" ma przeprosić Zakład Ubezpieczeń Społecznych za naruszenie dóbr (...)
Oto komunikat ZUS dla płatników składek w sprawie obowiązujących od 31.03.2009 r. zmian w przepisach dotyczących zgłoszenia (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.