Wsparcie dla inicjatyw pobudzających polską gospodarkę

Przeznaczenie 1,5 mld zł na wsparcie projektów związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa - to główny cel dokumentu ramowego „Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA (ARP SA) inicjatyw pobudzających polską gospodarkę", przyjętego przez Radę Ministrów 26 maja br. 

Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki dokument dotyczy wsparcia średnich i dużych przedsiębiorstw, odpowiedzialnych za ważne projekty dla polskiej gospodarki. Stanowi on realizację Rządowego Planu Stabilności i Rozwoju oraz nowelizacji Ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw, przyjętej przez Sejm 2 kwietnia 2009 r.

Porady prawne

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP SA) będzie mogła zaciągać kredyty lub wyemitować obligacje, których spłata będzie poręczana lub gwarantowana przez państwo. Gwarancje i poręczenia Skarbu Państwa będą udzielane do poziomu 5 mld zł. Wysokość wsparcia będzie zależała od długości okresu finansowania projektów oraz kosztu pozyskania środków finansowych przez ARP S.A.

Agencja będzie udzielać pomocy na zasadach rynkowych. Każde przedsięwzięcie zostanie poddane ocenie ekonomicznej, a poziom ryzyka wyznaczy warunki, na jakich będzie można udzielić wsparcia. Przyznana pomoc będzie podlegać zwrotowi. Działania objęte dokumentem mają charakter czasowy, tj. ARP S.A. pozyska środki finansowe i przeznaczy je na realizację zadań do końca 2010 r.

Pomoc będzie kierowana w szczególności do firm z sektora bezpieczeństwa i obronności państwa, m.in. na zakup materiałów i wyrobów gotowych, potrzebnych do realizacji zamówień na produkcję, modernizację lub remonty uzbrojenia bądź sprzętu wojskowego. 

Źródło: Ministerstwo Gospodarki - www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika