Wspólnota szkolna on-line

Nauczyciele nadają nowy kierunek portalowi eTwinning.

Z założenia stworzony i współfinansowany przez UE portal eTwinning miał ułatwić szkołom współpracę przez Internet. Jednak po czterech latach funkcjonowania stał się popularnym miejscem nawiązywania kontaktów przez nauczycieli.

Do tej pory w darmowym portalu eTwinning zarejestrowało się około 55 tys. nauczycieli, dyrektorów szkół i szkolnych bibliotekarzy z 29 krajów i liczba ta szybko wzrasta.

„Nigdy wcześniej szkoły europejskie nie współpracowały na tak szeroką skalę" - pisze pewien nauczyciel przepowiadający dalekosiężne skutki projektu w publikacji eTwinning - Adventures in language and culture (eTwinning - Przygody z językiem i kulturą).

Portal internetowy zaczął działać w 2005 r. w ramach unijnego programu edukacyjnego DeutschEnglishfrançais Comenius. Ma on ułatwiać szkołom nawiązywanie kontaktów. W tym celu udostępniono różne narzędzia, np. umożliwiające przekaz audio czy organizowanie wideokonferencji. W bezpiecznym środowisku uczniowie z różnych krajów mogą odbywać spotkania, zapisywać swoje prace i wymieniać się informacjami na temat wspólnych projektów. Do tej pory w portalu zarejestrowano 5300 projektów dostępnych w 23 językach. Za jego pośrednictwem uczniowie mogą stworzyć np. fikcyjną firmę lub wyprodukować cyfrową baśń.

Jednak, jak to się często zdarza w cyberprzestrzeni, portal zaczął żyć własnym życiem i cieszyć się coraz większą popularnością wśród nauczycieli. Z 55 tys. aktywnych zarejestrowanych użytkowników dwie trzecie nie bierze udziału w żadnym projekcie. Większość z nich zarejestrowała się, aby kontaktować się i wymieniać poglądy z innymi nauczycielami. Co miesiąc nauczyciele przesyłają za pośrednictwem portalu 5 tys. wiadomości.

Portalem zarządza European Schoolnet English - konsorcjum, w skład którego wchodzi 31 europejskich ministerstw ds. edukacji. Zachęceni tym sukcesem webmasterzy uruchomili w zeszłym roku nową wersję portalu. Oferuje ona nowe narzędzia, takie jak blogi czy wiki, mające ułatwiać ogólną współpracę, a nie tylko tworzenie wspólnych projektów.

Co roku organizowany jest konkurs na najlepsze projekty. Wśród tegorocznych finalistów znalazły się projekty czterech szkół (z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Włoch), które dotyczą wykorzystania podcastów do celów nauczania. Zwycięzców poznamy na dorocznej konferencji eTwinning, która odbędzie się w dniach 13-15 lutego w Pradze.

Więcej informacji na temat unijnych programów w dziedzinie edukacji - uczenie się przez całe życie DeutschEnglishfrançais.

  • Portal eTwinning  

    Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika