Zdrowie bez granic

Dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej to jedna z inicjatyw UE służąca pacjentom.

- Dyrektywa UE o zdrowotnej opiece transgranicznej ułatwi pacjentom poszukiwanie lepszych i tańszych usług - powiedział Andrzej Ryś, Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania dla mediów, zorganizowanego 24 marca br. w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie, Andrzej Ryś przedstawił szczegóły prac nad nową unijną dyrektywą o zdrowotnej opiece transgranicznej. Ogłoszona w lipcu ub. roku przez Komisję Europejską dyrektywa jest obecnie przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim i unijnej Radzie Ministrów. Wejdzie w życie najpewniej w przyszłym roku - zapowiedział dyrektor Ryś.

Porady prawne

Jego zdaniem Komisja Europejska nie miała innego wyjścia i musiała się zająć tematyką ponadgranicznych usług medycznych, żeby ułatwić życie pacjentom w krajach Unii Europejskiej i zachęcić ich do „mobilności" w poszukiwaniu lepszych i tańszych usług. Czasem zwierzęta mają łatwiej niż osoby wyjeżdżające do innego kraju UE - zażartował.

Zobacz także: Europa dla pacjentów.

Jednocześnie dyrektor Ryś przypomniał o konkursie dla dziennikarzy piszących o sprawach opieki zdrowotnej, zachęcając zebranych do udziału.

Do nagrody pretendować mogą artykuły, które ukazały się w prasie lub w publikacjach elektronicznych między datą przyjęcia pierwszej inicjatywy kampanii „Europa dla pacjentów" (2 lipca 2008) a datą końcową (15 czerwca 2009). Dziennikarze mogą zgłaszać swoje artykuły, wypełniając formularz elektroniczny na stronach kampanii „Europa dla pacjentów", gdzie dostępne są także szczegółowe zasady i warunki konkursu.

Wybór zwycięzcy będzie dwuetapowy. Najpierw krajowe jury, każde pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji, składające się z dwóch specjalistów w dziedzinie zdrowia i dwóch dziennikarzy, wybierze finalistę z każdego państwa członkowskiego. W drugim etapie wybrany zostanie zwycięzca europejski i dwóch zdobywców kolejnych nagród.

Wyboru tego dokona jury UE pod przewodnictwem Roberta Madelin, dyrektora generalnego ds. zdrowia i konsumentów. Nazwiska członków jury krajowych i jury UE zostaną po ich potwierdzeniu opublikowane na stronach internetowych kampanii „Europa dla pacjentów". 

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika