Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zmiana ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Samorządy pod silniejszą kontrolą

Ustawa o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw ma na celu wzmocnienie kontrolnej i pomocniczej funkcji regionalnych izb obrachunkowych wobec samorządu terytorialnego. Ma to pozwolić na skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom związanym z nadmiernym zadłużaniem się jednostek samorządu terytorialnego, a dzięki temu wzmocnić pozycję gospodarczą samorządu terytorialnego.

Regionalne izby obrachunkowe to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej i zamówień publicznych. Do ich zadań należy m.in. nadzór nad uchwałami budżetowymi jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego wskazują ewentualne nieprawidłowości i termin ich usunięcia.

Wprowadzane zmiany w zakresie funkcji kontrolnej RIO obejmują zaś np.:

 • wprowadzenie możliwości kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego również na podstawie kryterium gospodarności i rzetelności, a realizacji przez nie zadań administracji rządowej zleconych ustawami lub na mocy porozumień – także z uwzględnieniem kryterium celowości; 
 • stworzenie instrumentu pozwalającego prezesowi izby poinformować właściwy organ sprawujący nadzór nad kontrolowaną jednostką o braku zawiadomienia o wykonaniu przez nią wniosków pokontrolnych bądź o nieuzasadnionym ich niewykonywaniu.

Zmiany organizacyjne

Ustawa przewiduje m.in., że premier nie będzie już musiał zasięgać opinii sejmików wojewódzkich przed wydaniem rozporządzenia w sprawie siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, organizacji izb czy liczby członków kolegium w każdej z nich.

Ustawa wprowadza też zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa RIO. Umożliwia jego powoływanie i odwoływanie przez premiera na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Określa również, że prezesem izby może zostać osoba, która spełnia określone w ustawie wymogi pozwalające na zasiadanie w kolegium izby, a ponadto może się wykazać znajomością obowiązujących przepisów prawa w zakresie działania izb, wiedzą prawną i ekonomiczną z zakresu finansów publicznych, ma też kompetencje kierownicze. Nowelizacja ogranicza możliwość sprawowania funkcji prezesa izby do 2 następujących po sobie kadencji oraz ustanawia 6-letnią kadencję wszystkich członków kolegiów regionalnych izb obrachunkowych.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Zmiana ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
 • Daniel

  ocena usługi:

 • TT

  ocena usługi:

 • Cz. D

  ocena usługi:

 • Adiemi

  ocena usługi:

  wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
 • Wojciech

  ocena usługi:

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
 • JS

  ocena usługi:

  Terminowo, jasno.
 • Artur

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane