Co robi poseł? To informacje poufne

Jeśli parlamentarzysta sobie nie życzy, nie dowiesz się, w jakich godzinach pracuje jego biuro poselskie.

Jedna z organizacji pozarządowych poprosiła posła – nazwiska i imienia nie ujawniono – o udzielenie informacji dotyczących działalności prowadzonego przez niego biura.

Parlamentarzysta dostał ankietę zawierającą zestaw pytań. Stowarzyszenie domagało się podania godzin otwarcia biura dla interesantów, terminów dyżurów poselskich w biurze, liczy dyżurów z 2010 r., średniej liczby interesantów obsługiwanych przez biuro w ciągu tygodnia w okresie ostatnich 12 miesięcy oraz liczby interesantów przyjmowanych przeciętnie podczas pełnionego dyżuru.

Porady prawne

Ponadto zażądano wyjaśnienia, czy poseł prowadzi biuro poselskie samodzielnie albo wspólnie z innymi posłami, senatorami i europarlamentarzystami, czy współdzielenie biura polega na wspólnym zatrudnianiu personelu, czy lokal biura jest wykorzystywany przez inne instytucje z podaniem ich nazw oraz czy korzysta z lokalu wynajętego przez miasto/gminę na zasadach preferencyjnych.

Organizacja prosiła też o informację na temat przystosowania biura do potrzeb osób niepełnosprawnych, ilości osób zaangażowanych w działanie biura, z uwzględnieniem osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, oraz liczby asystentów społecznych posła, z wyjaśnieniem, czy liczba pracowników biura odpowiada rzeczywistym potrzebom parlamentarzysty.

Poseł odmówił udzielenia jakichkolwiek odpowiedzi odpisując organizacji, by zwróciła się z pytaniami do Kancelarii Sejmu. Wówczas stowarzyszenie poskarżyło się na bezczynność posła do sądu administracyjnego.

Jakie argumenty przedstawiło stowarzyszenie?

W skardze do sądu stwierdzono, że parlamentarzysta ma obowiązek udzielenia informacji publicznej. Według skarżącego poseł musi to zrobić, skoro jest uprawniony do ryczałtu na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biura, a jego obowiązkiem jest również informowanie wyborców o swojej działalności.

Takie tłumaczenie nie przekonało sędziego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie przypomniał, kto jest zobowiązany do udzielania informacji publicznej. – Spoczywa to na  wszystkich, którzy są władzami publicznymi albo wykonują zadania publiczne. Formuła przyjęta we wskazanym przepisie jest szeroka, jednak konkretna. Ustalenia katalogu podmiotów zobowiązanych do udzielania informacji publicznej musi sięgać do wykładni systemowej. Oznacza to, że obowiązek udzielenia informacji należy przypisać każdemu podmiotowi, który w jakikolwiek sposób wykonuje zadania publiczne, gdyż władze publiczne, o których stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji zawsze wykonują takie zadania – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Według sądu poseł nie jest organem administracji publicznej, dlatego jest zwolniony z obowiązku jej udzielania. – Sąd nie znajduje żadnych racji, by posłowie podlegali temu obowiązkowi – podkreślono w orzeczeniu.

sygn. II SAB/Rz 58/11

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika