Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Kancelaria działająca pro bono nie musi płacić fiskusowi podatku VAT od darmowych usług.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 326/09) daje zielone światło dla bezpłatnych usług prawnych w Polsce. Sąd uznał bowiem, że darmowa pomoc prawna nie jest opodatkowana VAT.

W sporze z fiskusem kancelaria argumentowała, że prowadzona przez nią darmowa pomoc to element strategii marketingowej. Wobec tego stanowi element związany z działalnością kancelarii i zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nie powinna być opodatkowana.

- Związek ten polega na wywieraniu pozytywnego wrażenia na potencjalnych i aktualnych klientach oraz budowaniu pozytywnego wizerunku jako kancelarii prawnej zaangażowanej w działalność Pro Bono – uzasadniali przed sądem przedstawiciele kancelarii.

Skarżąca zaznaczyła również, że w związku z obowiązującym zakazem reklamy usług prawniczych stosuje się inne, dopuszczalnie z punktu widzenia prawnego strategie służące budowaniu wizerunku. Tego typu strategią jest właśnie działalność o charakterze Pro Bono.

Kancelaria podpisała więc umowę o świadczeniu bezpłatnych usług na rzecz organizacji pozarządowych. Fundacja, z którą porozumienie zawarto, miała w zamian informować o podjętych przez kancelarię sprawach media, zamieszczać logo kancelarii na swoich stronach oraz w materiałach promocyjnych.

Według Ministra Finansów, w sytuacji gdy świadczone są usługi nieodpłatnej pomocy prawnej przez podmiot zajmujący się komercyjnie świadczeniem takich usług, nie można o takim świadczeniu usługi mówić, iż jest ona związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Świadczenie takiej usługi nie wynika bowiem z istoty prowadzonego przedsiębiorstwa, lecz stanowi usługę samą w sobie, która z chęci przedsiębiorcy stała się nieodpłatna – twierdził resort.

Ministerstwo stało na stanowisku, że o usłudze związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa można by mówić jedynie wtedy, gdyby funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez świadczenia takiej usługi nie było możliwe.

- Usługa bezpłatnej pomocy prawnej stanowi przedmiot działalności, nie jest zaś związana z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa jako takiego – czytamy w uzasadnieniu wyroku zdanie resortu finansów.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację kancelarii. Swoje zdanie uzasadnił tym, że nieodpłatne usługi można opodatkować tylko wtedy, gdy zostały spełnione dwa warunki: podatnik miał prawo do odliczenia VAT przy zakupach związanych z tymi usługami i świadczenie nie jest związane z przedsiębiorstwem.

Zdaniem sądu związek między świadczeniem usług pro bono z działalnością kancelarii występuje przy działaniach marketingowych, polegających na budowaniu wizerunku. Działalność taka nie powinna zatem podlegać VAT.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

 • Chodzacy PARAGRAF 2010-07-25 04:49:27

  Re: Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

  Po co komu DARMOWE porady prawne,jezeli w dniu dzisiejszym niezawisle sady na skutkach lamania PRAWA buduja podstawy prawne i wyroki tego typu sa prawomocne i nie podlegaja wzruszeniu,uchyleniu przez sama Prokurature Generalna .Urzednicy panstwowi naruszajacy PRAWO nie sa pociagani do odpowiedzialnosci PRAWNEJ.W pierwszej kolejnosci nalezy postawic na nogi caly ten RESORT MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOSCI, zeby BIALE bylo BIALE a sad byl prawdziwym sadem a nie szyldem na budynku...jezeli DOWODY w aktach przecza wyrokowi to NIE SAD , moi drodzy.Tylko w demokratycznej POLSCE cos takiego mamy w spadku po STALINIE z minionej epoki


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane