Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Kancelaria działająca pro bono nie musi płacić fiskusowi podatku VAT od darmowych usług.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 326/09) daje zielone światło dla bezpłatnych usług prawnych w Polsce. Sąd uznał bowiem, że darmowa pomoc prawna nie jest opodatkowana VAT.

W sporze z fiskusem kancelaria argumentowała, że prowadzona przez nią darmowa pomoc to element strategii marketingowej. Wobec tego stanowi element związany z działalnością kancelarii i zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nie powinna być opodatkowana.

- Związek ten polega na wywieraniu pozytywnego wrażenia na potencjalnych i aktualnych klientach oraz budowaniu pozytywnego wizerunku jako kancelarii prawnej zaangażowanej w działalność Pro Bono – uzasadniali przed sądem przedstawiciele kancelarii.

Skarżąca zaznaczyła również, że w związku z obowiązującym zakazem reklamy usług prawniczych stosuje się inne, dopuszczalnie z punktu widzenia prawnego strategie służące budowaniu wizerunku. Tego typu strategią jest właśnie działalność o charakterze Pro Bono.

Kancelaria podpisała więc umowę o świadczeniu bezpłatnych usług na rzecz organizacji pozarządowych. Fundacja, z którą porozumienie zawarto, miała w zamian informować o podjętych przez kancelarię sprawach media, zamieszczać logo kancelarii na swoich stronach oraz w materiałach promocyjnych.

Według Ministra Finansów, w sytuacji gdy świadczone są usługi nieodpłatnej pomocy prawnej przez podmiot zajmujący się komercyjnie świadczeniem takich usług, nie można o takim świadczeniu usługi mówić, iż jest ona związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Świadczenie takiej usługi nie wynika bowiem z istoty prowadzonego przedsiębiorstwa, lecz stanowi usługę samą w sobie, która z chęci przedsiębiorcy stała się nieodpłatna – twierdził resort.

Ministerstwo stało na stanowisku, że o usłudze związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa można by mówić jedynie wtedy, gdyby funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez świadczenia takiej usługi nie było możliwe.

- Usługa bezpłatnej pomocy prawnej stanowi przedmiot działalności, nie jest zaś związana z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa jako takiego – czytamy w uzasadnieniu wyroku zdanie resortu finansów.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację kancelarii. Swoje zdanie uzasadnił tym, że nieodpłatne usługi można opodatkować tylko wtedy, gdy zostały spełnione dwa warunki: podatnik miał prawo do odliczenia VAT przy zakupach związanych z tymi usługami i świadczenie nie jest związane z przedsiębiorstwem.

Zdaniem sądu związek między świadczeniem usług pro bono z działalnością kancelarii występuje przy działaniach marketingowych, polegających na budowaniu wizerunku. Działalność taka nie powinna zatem podlegać VAT.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

 • Chodzacy PARAGRAF 2010-07-25 04:49:27

  Re: Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

  Po co komu DARMOWE porady prawne,jezeli w dniu dzisiejszym niezawisle sady na skutkach lamania PRAWA buduja podstawy prawne i wyroki tego typu sa prawomocne i nie podlegaja wzruszeniu,uchyleniu przez sama Prokurature Generalna .Urzednicy panstwowi naruszajacy PRAWO nie sa pociagani do odpowiedzialnosci PRAWNEJ.W pierwszej kolejnosci nalezy postawic na nogi caly ten RESORT MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOSCI, zeby BIALE bylo BIALE a sad byl prawdziwym sadem a nie szyldem na budynku...jezeli DOWODY w aktach przecza wyrokowi to NIE SAD , moi drodzy.Tylko w demokratycznej POLSCE cos takiego mamy w spadku po STALINIE z minionej epoki


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
 • Jacek Trzciołek

  ocena usługi:

  Pomoc szybka i konkretna.
 • Alicja

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo jestem zadowolona z pomocy prawnej.Polecam innym korzystanie z fachowej porady.
 • Halina W.

  ocena usługi:

  Bardzo rzetelna i wszechstronna analiza sytuacji. Bardzo dziękuję.
 • Sebastian T

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Jola z Norwegii

  ocena usługi:

  Odpowiedz rzetelna,poparta paragrafami. Obszerne wyjaśnienie tematu.Polecam z całego serca i pozdrawiam.
 • Lidia

  ocena usługi:

  Opinia prawna konkretna, rzeczowa i napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Wyczerpująca odpowiedź na moje pytania i wątpliwości.
 • zbigniew

  ocena usługi:

  Tanio ,szybko i w języku zrozumiałym dla laika , polecam .
 • Jan Mossakowski

  ocena usługi:

  miła i fachowa usługa profesjonalne podejście do zadanych pytań
 • DANUTA

  ocena usługi:

  Pomoc jaką uzyskałam była dla mnie przede wszystkim rzetelna i prawdziwa. Odpowiedzi na moje zapytanie szukałam w internecie, gdzie każdy wypowiadał się różnie, nie jednoznacznie. Dobrze, że trafiłam tutaj i otrzymałam fachową opinię. Na pewno polecam innym skorzystania z pomocy prawniczej !!
 • Tworska Ewa

  ocena usługi:

  Pomoc prawna była rzetelna , wyczerpująca, bez niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela zawiłości językowo - prawnych . Swietna opcja : negocjowanie ceny, ponieważ większości nie stać na wysokie opłaty, a przecież też muszą niejednokrotnie korzystać z pomocy Prawników . Polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane