Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wulgarna krytyka na forach uchodzi bezkarnie?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Stali bywalcy forów dyskusyjnych - jako osoby publiczne - muszą się liczyć z tym, że zostaną poddani krytyce innych użytkowników oraz wykazać większy stopień tolerancji na niepochlebne opinie, a nawet brutalne ataki.

Systematyczny udział w internetowych forach dyskusyjnych uzasadnia zaliczenie osoby dyskutanta do osób, które uczestniczą w życiu publicznym - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu (sygn. akt I ACa 949/09).

- Jako osoba publiczna, uczestnicząc w dyskusji i wygłaszając swoje poglądy wyraża ona zgodę na ich ocenę i musi się liczyć z tym, że zostaną one poddane krytyce, niekiedy radykalnej innych użytkowników oraz wykazać większy stopień tolerancji i odporności nawet wobec niepochlebnych opinii, a nawet brutalnych ataków - czytamy w wyroku.

Sąd podkreślił, że granice krytyki wobec aktywnych uczestników forów internetowych są szersze niż w przypadku osób nieuczestniczących w takiej dyskusji.

Rozpatrując, czy wypowiedź naruszyła dobra osobiste osoby publicznej w sieci, należy uwzględnić fakt, że język internautów jest dosadny, skrótowy i często odbiega od standardów komunikacji, jakie obowiązują w społeczeństwie. Sprawia to, że także wulgaryzmy, które służą podkreśleniu ekspresji wypowiedzi, są akceptowane i powszechnie używane, czyli tworzą tzw. społeczne standardy komunikacji.

Według Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ocena i krytyka poglądów aktywnych uczestników forów internetowych, o ile nie wykracza poza akceptowane społecznie standardy, nie może być karana.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Wulgarna krytyka na forach uchodzi bezkarnie?

 • Zbigniew Miśkiewi 2011-05-31 07:47:28

  Re: Wulgarna krytyka na forach uchodzi bezkarnie?

  No oczywiście że krytyka krytykującego nie może byc karana "o ile nie wykracza poza akceptowane społecznie standardy". Po 1 standardy są inne dla osób w różnym wieku, po 2 są inne dla osób z różnym wykształceniem, po 3 są inne dla osób trzeźwych i po spożyciu, po 4 są inne dla parlamentarzystów i reszty chołoty, po 5 są inne ...., po 6,7 8 ........................... Jak więc sąd ma ustalić czy doszło do naruszenia dóbr osobistych? Jest to tak jak z meczem piłkarskim: nie chcesz dostać w łeb krzesełkiem? to siedź w domu a nie na stadionie. Nie chcesz słuchać wyrazów na k... i h... to nie włączaj telewizora i radia. Nie chcesz by cię nazwano k.. i h... nie bierz udziału w żadnych dyskusjach ... itp. A najlepiej to wyjedź na Galapagos, tam nie ma jeszcze ludzi.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane