Jakie ograniczenia swobody przepływu towarów między państwami wspólnotowymi są zakazane?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości już od dawna krystalizował swoje stanowisko odnośnie swobody przepływu towarów. Poniżej przytaczamy tezę ze słynnego już wyroku w sprawie Dassonville. Wyrok zapoczątkował rozwój orzecznictwa, które ograniczało zakres omawianej swobody.

W wyroku ETS w tej sprawie czytamy:

  1. Wprowadzony przez jedno z Państw Członkowskich obowiązek posiadania certyfikatu poświadczającego pochodzenie produktu, którego uzyskanie jest znacznie utrudnione w przypadku podmiotu importującego ten produkt z innego Państwa Członkowskiego niż kraj pochodzenia w porównaniu z importerem dokonującym bezpośredniego importu z kraju pochodzenia stanowi środek o równoważnym skutku do ograniczeń ilościowych, zakazanych przepisami Traktatu.
  2. Okoliczność, iż umowa wyłącznie upoważnia do posłużenia się tego rodzaju przepisami lub nie sprzeciwia się temu, nie jest wystarczająca do stwierdzenia nieważności tej umowy z mocy prawa.

Zdaniem Trybunału, wszystkie przepisy państw członkowskich dotyczące obrotu, które mogą utrudniać handel wewnątrzwspólnotowy pośrednio czy bezpośrednio, rzeczywiście czy choćby tylko potencjalnie - muszą być uznane za ograniczenia swobody przepływu towarów. Tymczasem ograniczenia ilościowe w przywozie oraz wszelkie środki o skutku równoważnym są zakazane między państwami członkowskimi (art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską - TWE ).

Porady prawne

Tzw. formuła Dassonville oznacza, iż środkami o skutku podobnym do ograniczeń ilościowych są "wszystkie przepisy państwa członkowskiego, które mogą ograniczyć, bezpośrednio lub pośrednio, rzeczywiście lub potencjalnie, handel wewnątrzwspólnotowy".

Następnie Trybunał dopiero w wyroku w sprawie Keck, dokonał rewizji swojej szerokiej interpretacji ograniczeń swobody przepływu towarów. 

Wyrok w sprawie 8/74 - Procurer du Roi v. Benoit i Gustave Dassonville (Belgia); http://curia.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika