Naruszenie jakich przepisów przez WSA może być podstawą skargi kasacyjnej do NSA?

Art. 173 § 1 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi, że od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Zaś art. 174 stanowi między innymi, że skargę kasacyjną można oprzeć na naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Porady prawne

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w skardze kasacyjnej nie można wskazywać na naruszenie Ordynacji podatkowej, gdyż Naczelny Sąd Administracyjny w ogóle nie korzysta z jej przepisów. Jeśli zatem podatnik wskaże na Ordynację podatkową, naraża się na oddalenie skargi kasacyjnej. Prawidłowe jest bowiem wyłącznie powołanie się na ustawę o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Podatnik kwestionując naruszenie przepisu Ordynacji podatkowej przez Urząd Skarbowy może odwołać się do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. Sąd ten może uznać lub nie uznać zasadności żądania. Przy czym podstawą orzekania, prowadzenia postępowania sądowoadministracyjnego nie są przepisy Ordynacji podatkowej, lecz przepisy ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie może naruszyć przepisów Ordynacji podatkowej, gdyż nie są one podstawą jego działania.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 stycznia 2005 r., sygn. akt GSK 200/2005


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika