Opodatkowanie nowego środka transportu w świetle ustawy o VAT

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór podatnika  z organami podatkowymi w kwestii kwalifikowania dla celów opodatkowania podatkiem VAT nowego środka transportu. Podatnik nabył w maju 2004.r w Niemczech używany samochód osobowy, który dopuszczony został do użytku 12 marca 2004 r. W momencie zakupu pojazd ów miał przebiegu 9.840 km, lecz od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło zaledwie nieco więcej niż 2 miesiące. Podatnik stwierdził, że samochód nie spełnia jednej z przesłanek kwalifikujących do uznania go za pojazd nowy i wystąpił do organu podatkowego z żądaniem wydania zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia podatku VAT z tytułu przywozu z innego państwa UE środka transportu. Organy podatkowe odmówił, spór dotarł na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę podatnika.                

Porady prawne

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę podatnika. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że nowy środek transportu, podlegający opodatkowaniu VAT to taki, kiedy wystąpi choćby jedna w dwóch sytuacji, tzn. gdy pojazd przejechał nie więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.

Sąd stwierdził, że z art. 2 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, że za nowy środek transportu w świetle tego przepisu uznaje się pojazdy napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 metrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. NSA uznał, że słuszne jest stanowisko organów podatkowych, że wystąpienie którejkolwiek z dwóch przesłanek stanowi o uznaniu pojazdu za nowy środek transportu.

Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2006 r., sygn. akt I FSK 9/06


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika