Pełnomocnictwo trzeba uważnie redagować

Spółka, działając przez swojego pełnomocnika, złożyła do akt sprawy ww. pełnomocnictwo, załączając je do skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wnosząc za pośrednictwem Sądu pierwszej instancji skargę kasacyjną do NSA Spółka przedłożyła kopię ww. pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo upoważniło wskazane w nim osoby do samodzielnego reprezentowania Spółki przed organami podatkowymi oraz sądem administracyjnym. WSA uznał, że tak sformułowane pełnomocnictwo uprawniało do działania w imieniu Spółki jedynie przed tymże Sądem, nie dając podstaw do reprezentowania Spółki przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Sprawa na skutek zażalenia trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że

Porady prawne

W myśl art. 36 i 37 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) w związku z art. 65 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) użyte w pełnomocnictwie, dołączonym do skargi wniesionej do wojewódzkiego sądu administracyjnego, określenie "przed sądem administracyjnym" (liczba pojedyncza) uprawnia do działania w imieniu skarżącego jedynie przed sądem administracyjnym pierwszej instancji, nie dając podstaw do reprezentowania skarżącego przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

NSA zauważył, że ponieważ sformułowanie "przed sądem administracyjnym" nie jest precyzyjne, tzn. mocodawca (Spółka) nie wskazał w pełnomocnictwie z nazwy własnej konkretnego sądu, to prawidłowo w świetle art. 65 § 1 k.c., który nakazuje przy wykładni oświadczeń stron poszukiwać ich intencji, a nie trzymać się ściśle literalnego brzmienia oświadczenia, WSA w Warszawie odczytał ww. pełnomocnictwo, jako odnoszące się do postępowania przed tym Sądem, bowiem zostało załączone do skargi na ww. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej.

NSA odwołał się również do swego wcześniejszego postanowienia z dnia 26 lipca 2007 roku, II FZ 415/07, w którym uznano prawo pełnomocnika do działania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sytuacji, gdy w treści pełnomocnictwa użyto sformułowania "do występowania przed sądami administracyjnymi" (liczba mnoga). W ocenie NSA należy zaaprobować stanowisko wyrażone w ww. postanowieniu, lecz przytoczenie tego postanowienia w stanie faktycznym sprawy jest nietrafne. W odróżnieniu od stanu faktycznego w sprawie z powołanego postanowienia NSA (zastosowanie w treści pełnomocnictwa liczby mnogiej "sądy"), trzykrotne użycie w treści pełnomocnictwa w rozpoznawanej sprawie liczby pojedynczej stanowi istotną różnicę, która uzasadnia ocenę zakresu pełnomocnictwa Spółki dokonaną przez WSA w Warszawie.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 lipca 2012, sygn. akt I FZ 571/12, orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika