Uzupełnianie braków formalnych nie zawsze jest celowe

Po wniesieniu przez stronę zażalenia na postanowienie wojewódzki sąd administracyjny najpierw wezwał stronę do uzupełnienia braków formalnych tego zażalenia, a następnie – po ich uzupełnieniu – zażalenie odrzucił, jako wniesione po terminie. Sprawa na skutek zażalenia trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że:

Pozbawione celu jest wezwanie do uzupełnienia braków zażalenia, jeśli z treści zażalenia i okoliczności złożenia zażalenia wynika konieczność jego odrzucenia. Nie stosuje się regulacji art. 49 § 1 w zw. z art. 58 pkt 3 i art. 197 § 2 oraz art. 193 p.p.s.a. w sytuacji, kiedy zażalenie jest obarczone brakiem nieusuwalnym, decydującym o jego niedopuszczalności, jak na przykład wniesienie zażalenia z uchybieniem przewidzianego terminu.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wzywanie o uzupełnienie braków w takiej sytuacji było błędem, przeczącym zasadzie ekonomiki postępowania i świadczącym o braku poszanowania tej zasady przez sąd I instancji. Już bowiem z zestawienia daty doręczenia postanowienia sądu i daty wniesienia zażalenia wynikało, że zażaleniu temu nie będzie można nadać biegu.

Porady prawne

Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił również uwagę, iż terminu do wniesienia zażalenia nie liczy się od końcowej daty uprawnienia do podjęcia przesyłki (która widnieje na zawiadomieniu doręczyciela), jeśli to uprawnienie zostało wykorzystane wcześniej. Jeśli zatem przesyłkę można było odebrać np. do dnia 14 marca, ale została odebrana 13 marca, to termin upłynie 20 (a nie 21) marca.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 września 2013 roku, sygn. akt II FZ 790/13, www.orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF 2015-09-28 02:18:33

    Sad daje petentowi termin zawily 7 dni na dostarczenie dokumentow z urzedu a urzad ma na to termin ustawowy 30 dni .Tak jakby to sad o tym nie wiewdzial,ale to P O L S K A .... Zycze milego dnia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika