Czy konieczne jest potwierdzenie odbioru faktury przy zmniejszaniu obrotu np. w drodze rabatu?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w kwestii konieczności posiadania odbioru faktury korygującej od kontrahenta w sytuacji obniżenia obrotu na skutek rabatu.

Spółka prowadząca działalność handlową udziela swoim klientom rabatów, później wystawia faktury korygujące. Podatnik miał wątpliwości, czy może dokonać pomniejszenia obrotu w drodze wystawienia faktury korygującej także w sytuacji, gdy nie otrzymał potwierdzenia odbioru tej faktury od swojego kontrahenta. Aby wyjaśnić tę wątpliwość, zwrócił się z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Jego zdaniem, można obniżyć obrót, nie trzeba posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej od kontrahenta.

Porady prawne

Organy podatkowe obu instancji uznały, że stanowisko podatnika za nieprawidłowe, sprawa - na skutek skargi spółki - trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sąd ten uznał skargę podatnika za uzasadnioną i uchylił decyzję izby skarbowej. W uzasadnieniu wyroku Sąd podkreślił, że jeżeli podatnik udzielił rabatu i jest to udokumentowane fakturą, przysługuje mu prawo do obniżenia obrotu o kwotę wynikającą z tej faktury. Podatnik może to uczynić w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Aby dokonać takiego obniżenia, podatnik nie musi posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej od swojego kontrahenta.

Ustawa o VAT stanowi, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur (art. 29 ust. 4 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ― Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Przepis ten nie mówi jednak, w jaki sposób trzeba udokumentować fakt udzielenia rabatu. W myśl art. 106 ust. 8 ustawy o VAT minister finansów ― w drodze rozporządzenia ― określa zasady i wymogi dotyczące wystawiania faktur. Wynika z tego, że w zakresie prawa do obniżenia obrotu art. 106 ust. 8 ustawy o VAT nie daje prawa do określania dodatkowych warunków w zakresie obniżenia obrotu.

Tymczasem przepis § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 31 maja 2005 r. Nr 95, poz. 798  z późn. zm.) uzależnia prawo do obniżenia obrotu od dodatkowego warunku, jakim jest posiadanie potwierdzenia odbioru faktury. Przepis ten  stanowi, że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Zdaniem sądu przesądza to o modyfikacji ustawy, a nie wykonaniu ustawy, co powinno być jedynym celem rozporządzenia wykonawczego do ustawy.

Sąd stwierdził, że sposób ustalania podstawy opodatkowania powinien być uregulowany w akcie prawnym rangi ustawowej, a nie w akcie rangi podstawowej, czyli w rozporządzeniu. W konsekwencji sąd uznał, że wskazany wyżej przepis § 16 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT z 2005 r. jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim uzależnia prawo do obniżenia obrotu w przypadku wystawienia faktury korygującej od posiadania potwierdzenia odbioru tej faktury. Zob. też: Wymóg potwierdzenia dla celów VAT odbioru faktury korygującej przez kontrahenta niezgodny z Konstytucją

WyrokWojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 804/07


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika