Jak właściwie dokumentować nieściągalność kilku wierzytelności posiadanych od tego samego dłużnika?

W przedstawianej sprawie podatnik ma kilka wierzytelności od tego samego dłużnika. Podatnik jest bankiem. Wierzytelności są wymagalne i wynikają z kredytów udzielonych przez podatnika. Podatnik udokumentował nieściągalność jednej z tych wierzytelności za pomocą postanowienia organu egzekucyjnego. Powziął jednak wątpliwość, czy musi odrębnie udokumentować nieściągalność każdej wierzytelności przysługującej mu wobec tego samego dłużnika.

Właściwe udokumentowanie nieściągalności jest warunkiem zaliczenia wierzytelności nieściągalnej do kosztów uzyskania przychodów.

Z tym pytaniem podatnik zwrócił się do urzędu skarbowego. We wniosku o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej zaprezentował własne stanowisko. W jego ocenie, jeśli z postanowienia sądu lub organu egzekucyjnego wynika, że majątek dłużnika nie wystarcza do zaspokojenia jednej z dochodzonych wierzytelności, to pozostałe wierzytelności względem tego samego dłużnika również można uznać za nieściągalne.

Porady prawne

Organy podatkowe uznały stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sąd oddalił skargę podatnika i stwierdził, że jednym z warunków zaliczenia do kosztów po­datkowychwierzytelności nieściągalnej jest udokumentowanie nieściągalności postanowieniem organu egzekucyjnego lub sądu. Warunek ten musi być spełnionyw stosunku do każdej wierzytelności z osobna. Jeżeli więc podatnik ma kilka wierzytelności względem tego sa­mego dłużnika, to udokumentowanie nieściągalności w stosunku do jednej z tych wierzytelności nie daje prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozostałych wierzytelności.

Sąd podkreślił, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. Jeżeli jednak nieściągalność zostanie udokumentowana postanowieniami odpowiednich organów tj. sądu lub organu egzekucyjnego, to takie wierzytelności można uznać za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast w myśl art. 16 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby uznać wierzytelność za nieściągalną i zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów, trzeba posiadać postanowienie o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo postanowieniem sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 534/07


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika