Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

15 Maja 2007

Czy straż miejska może używać fotoradarów?

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał niedawno wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zadań straży gminnej (miejskiej) w zakresie kontroli ruchu drogowego. Orzekał mianowicie w sprawie zgodności § 17 ust. 1 pkt 1 lit. c i § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego z art. 131 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym, a tym samym z art. 92 ust.1 Konstytucji.

Na podstawie ustawy - Prawo o ruchu drogowym straż gminna (miejska) posiada uprawnienia do wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego: przemieszczenia lub usunięcia pojazdu z drogi w sytuacji, gdy został postawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu oraz unieruchomienia pojazdu poprzez zastosowanie urządzenia do blokowania kół, w przypadku pozostawienia go w miejscu gdzie jest to zabronione. Minister spraw wewnętrznych i administracji rozporządzeniem w sprawie kontroli ruchu drogowego wydanym na podstawie ustawy - Prawo o ruchu drogowym rozszerzył uprawnienia straży gminnej (miejskiej). W kwestionowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich rozporządzeniu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zezwolił strażnikom na używanie fotoradarów rejestrujących przekroczenie dozwolonej prędkości lub niestosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zakres upoważnienia przyznanego przez ustawodawcę nie obejmuje określenia katalogu innych, niż przewidzianych w ustawie, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, które mogą wykonywać strażnicy. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji formułując uprawnienia dla strażników straży gminnych (miejskich), inne niż wynikają bezpośrednio z ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wykroczył poza zakres delegacji ustawowej.

Po przeprowadzeniu rozprawy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:

§ 17 ust. 1 pkt 1 lit. c oraz ust. 2 w zakresie czynności wskazanych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego jest niezgodny: z art. 131 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym i z art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Używanie przez strażników gminnych (miejskich) fotoradarów jest zatem niezgodne z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził przy tym, że zawarte w Kodeksie drogowym upoważnienie do wydania kwestionowanego rozporządzenia nie zawiera pozwolenia na przyznanie strażnikom dalszych, nieprzewidzianych w ustawie, kompetencji w zakresie czynności kontroli ruchu drogowego. Upoważnienie ustawowe do uregulowania organizacji, warunków i sposobu wykonywania kontroli ruchu drogowego odnosić się może wyłącznie do uprawnień przyznanych podmiotom kontrolującym przez ustawodawcę i w zakresie przez niego określonym. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekroczył więc granice upoważnienia ustawowego, co narusza Konstytucję RP.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 marca 2007 r., sygn. akt U 1/07 

 

 • Podziel się:

 

Komentarze: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

 • wąski 2011-02-25 13:41:11

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  no właśnie jak to jest z tymi łapserdakami z gminy dostałem mandat w taryfikatorze sprawdzałem swoje niby wykroczenie i co mandat od 100 do 200 a przyłoili mi 200 a dleczego nie wzieli na połowę 150 a tak nie wiem czy im zapłacic zdzierają kasę z rolników i jeszcze im mało a wójt najnowszymi autami się wozi frajerzyny z gminy

 • ŚWITEZIANKA 2011-02-01 12:52:39

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  TO ŻYDOWSKIE DZIAŁANIE ZAMORDYZM I RZUCENIE LUDZI NA KOLANA ! TAKIE POSTĘPOWANIE TO POWINNO BYĆ KARANE!! USTAWIANIE FOTORADARÓW W MIEJSCACH ZEROWEGO ZAGROŻENIA DAL ŻYCIA CZY MIENIA I ROBIENIE KASY DLA TĘPYCH MAMUTÓW !!

 • KOLOR CZARNY 2011-02-01 12:49:12

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  ,,, SS ,,,, GMINNA NIE POWINNA UŻYWAĆ ŻADNYCH RADARÓW I KONTROLOWAĆ CZY SPRAWDZAĆ SAMOCHODY I WNIOSKOWAĆ O SĄD GRODZKI !!! TO PRZESTĘPCY I NAJEMNICY DO ROBIENIA KASY DLA SZYMPANSÓW Z GMIN !NA ŚWIĄTECZNE PREMIE !!!DOŚĆ FASZYSTOWSKIEMU DZIAŁANIU PRZYDUPASÓW URZĘDNIKÓW !!!

 • Pawel 2010-08-30 14:05:13

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  Absolutnie nie, jezeli jest to sprzeczne z konstytucja!!Za chwile moze sie okazac, ze pan minister ma w tym spory interes-jak to w Polsce czesto bywa-czyli kradziez w imie prawa' tak jak to bylo niedawno z akcyzami za samochody sprowadzane z zagranicy.do tej pory nie oddali mi pieniedzy ok. 700zl.Paranoja co za kraj?przejechalem 15 tys km.w tym roku po calej europie i nigdzie mnie nie fotografowali.Dopiero gdzie?W Wejherowie i to przez straż gminna.

 • marek 2010-08-03 09:49:35

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  uważam że to paranoja ukrywają radary po krzakach a my płacimy paranoja

 • Mała Mi 2010-07-06 19:00:12

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  A jak to wygląda gdy jest wynajęta firma, której się płaci za "wynajęcie" fotoradaru? Bo rozumiem, że poprzez uzyskanie zgody od komendanta mogą go postawić, ale co zrobić gdy jest on schowany w aucie, gdzie go wogóle nie widać? W marcu tego roku porobili ok 7tyś zdjęć i teraz w czerwcu jest wysyłka. Czy jest to zgodne z prawem?

 • patryjota 2010-05-24 16:11:10

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  Ludzie to paranoja niedługo bedzie ochotnicza straz pozarna bedzie wystawiała fotoradary oraz za nimi ksiadz z zakonnica ludzie co za kraj jestem kierowca o 15 l stazu i poraz 3 dostaje mandat ale tylko z jkaiegos fotoradaru ukrytego a jeszce nie dostałem nigdy od policji wiec cos o tym siwadczy kto im dał prawo do tego niech zajma sie pijakami i smieciami na osiedlach a nie fotoradary

 • Jachu 2010-04-21 18:00:49

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  Z wypowiedzi w TV Rzecznika Komendanta Policji wynika, że SM (a także Straż Gminna) mogą ustawiać swoje fotoradary po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego Komendanta PP. Z czego to wynika?

 • Jachu 2010-04-21 17:58:32

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  Z wypowiedzi w TV Rzecznika Komendanta Policji wynika, że SM (a takęze Straż Gminna) mogą ustawiać swoje fotoradary po wcześniejszym uzyskaniu zgody właćsiwego Komendanta PP. Z czego to wynika?

 • Max 2010-01-20 23:56:43

  Re: Czy straż miejska może używać fotoradarów?

  Jak to się ma do tego, że teraz mogą to robić i jest zgodne z Konstytucją ??? a w styczniu 2007 r nie było zgodne z Konstytucją


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 2
 • 0
 • 5
 • 4
 • 4
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Malgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo szybka I sprawna obsluga.Wysoka dbalosc o klienta.Polecam kazdemu kto potrzebuje pomocy prawnej w przystepnej cenie. Pozdrawiam Zespol Prawnikow
 • Sylwester K.

  ocena usługi:

  Odpowiedz w praktyce sie sprawdzila lecz trzeba zastrzec ze rozpatrzenie pytania brane jest tylko to z wyceny,pytania tego nie mozna juz rozwijac po wycenie bo juz jest za bardzo rozbudowane i dodatkowo platne.
 • Gizler

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i wyczerpujaco
 • Beata Wiśniewska

  ocena usługi:

  Dzień dobry, chciałabym serdecznie Państwu podziękować za sporządzenie Opinii. Dziękuję za tak szczególowe i dokładne opisanie i wyjaśnienie mojej sprawy. Pozdrawiam i polecam wszystkim
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Opina została sprządzona w sposób pfofesjonalny. Bardzo przydatna do załatwienia sprawy.Polecam wszystkim. Serdecznie dziękuję i gorąco pozdrawiam.
 • Teresa

  ocena usługi:

  Opinia na najwyższym poziomie. Bardzo polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej.Bardzo miła obsługa klienta. Bardzo dziękuję za pomoc i serdeczne życzenia dla całego zespołu ślę.
 • Zofia K

  ocena usługi:

  Dziękuję za szybką sporządzoną uczciwą opinię i liczę na dalszą współpracę wrazie kłopotów prawnych. Pozdrawiam cały Zespół Prawników Zofia K
 • Irek

  ocena usługi:

  Powiedziałbym że odpowiedź aż nadto wyczerpująca. Dziękuję,pozdrawiam
 • Izabela01

  ocena usługi:

 • Krystian

  ocena usługi:

  Opinia została sporządzona w sposób profesjonalny, jej treść jest dla mnie w pełni wyczerpująca i zrozumiała
 • mirosław

  ocena usługi:

  szybko i solidnie
 • jarek13

  ocena usługi:

  Polecam. Opinia jasna i wyczerpująca.
 • M.Panasiak

  ocena usługi:

  Konkretnie,rzeczowo,profesjonalnie.Wielka oszczędność czasu oraz komfort w czytaniu opinii w domowym zaciszu z możliwością korekty. Jeszcze lepszego Nowego Roku dla całego zespołu e-prawnik ! Wszystkim polecam profesjonalną oraz miłą obsługę klienta.dziękuję bardzo i liczę na dalszą współprace w razie kłopotów-prawnych
 • marian

  ocena usługi:

  opinia na najwyższym poziomie,przewidziane wszystkie warianty, będę polecał . Marian Gabrylewicz
 • Jerzy

  ocena usługi:

  Dziękuję za wszelką pomoc.Mam nadzieję,że będzie pomyślnie.Dzięki Państwu.
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Opinia : wyczerpująca, zawierająca wiele podstaw prawnych,szybko i fachowo. Pozdrawiam cały Zespół Prawników.
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca i profesjonalna opinia, pełen komplet pism dotyczący danego problemu. Polecam i bardzo dziękuję.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!