Czy należy sprowadzić powoda pozbawionego wolności na posiedzenie jawne?

Czy w postępowaniu cywilnym, którego rozprawa odbywa się jawnie istnieje obowiązek sprowadzania powoda pozbawionego wolności na posiedzenie jawne?

Sąd Apelacyjny stwierdził, że w postępowaniu cywilnym zasada jawności posiedzeń nie nakłada na sąd obowiązku doprowadzania powoda, który jest pozbawiony wolności, na posiedzenia jawne.

Stosownie do przepisu art. 187 kpc pozew składa się w piśmie procesowym, które winno zawierać przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie. W świetle przepisów art. 208 § 1 kpc oraz art. 127 kpc przewodniczący - stosownie do okoliczności - wydaje zarządzenia mające na celu przygotowanie rozprawy, w tym może zarządzić złożenie przez strony pism przygotowawczych, w których strona winna podać stan sprawy, wypowiedzieć się co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych. W tym stanie rzeczy odmowa powoda przedstawienia na piśmie szczegółowych okoliczności i żądanie doprowadzenia powoda na rozprawę w celu wyjaśnienia okoliczności i zajęcia stanowiska nie znajduje podstawy w przytoczonych przepisach. W szczególności powoływana przez powoda jawność posiedzeń sądowych oznacza publiczne rozpoznanie, czyli takie, w którym mogą brać udział strony, uczestnicy i publiczność. Jawność może być wyłączona wobec publiczności, a także wyjątkowo wobec uczestników. Z powyższego wynika, że w postępowaniu cywilnym zasada jawności posiedzeń nie nakłada na sąd obowiązku doprowadzania powoda, który jest pozbawiony wolności, na posiedzenia jawne. Stanowiska powoda co do konieczności wyjaśnienia przez niego okoliczności na rozprawie nie uzasadnia obawa, że pozwany mógłby dowiedzieć się o treści pism powoda, jako że pisma stron i tak są im wzajemnie doręczane.

Porady prawne

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 21 stycznia 2005 r., sygn. akt VI ACa 666/2004


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika