Czy nauczyciele pełnią funkcje publiczne?

Art. 99 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym stanowi, że pracownicy naukowo-dydaktyczni są obowiązani między innymi prowadzić badania naukowe, rozwijać twórczość naukową albo artystyczną oraz podnosić swoje kwalifikacje, kształcić studentów oraz innych uczestników studiów i kursów prowadzonych przez uczelnię, uczestniczyć w pracach organizacyjnych uczelni. W dalszej części tego artykułu wymienione są obowiązki innych pracowników naukowo-dydaktycznych.

Sąd Najwyższy stwierdził, że zachowanie nauczyciela akademickiego związane z wykonywaniem przez niego obowiązków o jakich mowa w art 99 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 1990 r., Nr 65 poz., 385 ze zmianami), stanowi realizację jednego z konstytucyjnych zadań państwa (art. 70 ust. 1 Konstytucji RP) i spełnia kryterium pełnienia funkcji publicznej.


Art. 70 ust. 1 Konstytucji stanowi, że każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. Zatem wniosek jaki można wyciągnąć z orzeczenia Sądu Najwyższego jest taki, że wykonywanie obowiązku konstytucyjnego jest zarazem wykonywaniem funkcji publicznych państwa bowiem przesądza o tym jego charakter. Obowiązek ten może zostać doprecyzowany w ustawie. Z charakteru obowiązku a nie sposóbu uregulowania można wyciągnąć wniosek o tym czy można mówić o pełnieniu funkcji publicznej.

Porady prawne

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 25 czerwca 2004 r. V KK 74/2004 Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/8


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika