Czy odmowa składania zeznań jest zatajeniem prawdy?

22 stycznia 2003r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której odpowiedział na pytanie prawne dotyczące interpretacji art. 233 par. 1 kodkesu karnego. Zgodnie z tym przepisem, kto, składając zeznanie mające służyc za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawde lub zataja prawdę podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Zadane SN pytanie dotyczło kwestii, czy zawarte w przepisie art. 233 § 1 k.k. sformułowanie ustawowe "składając zeznanie" obejmuje takie zachowanie sprawcy, który bezpodstawnie odmawia składania zeznań ?

Sąd Najwyższy w wyniku przeprowadzonego wywodu uchwalił, że składanie zeznań jest pewnym zachowaniem czynnym, w trakcie którego może zostac popełnione przestepstwo opisane w art. 233 k.k. Dlatego też odmowa składania zeznań, nawet bezpodstawna, nie stanowi jeszcze o popełnieniu przestepstwa polegającego na zatajeniu prawdy.

Dlatego też SN orzekł, że :

Bezpodstawne uchylenie się od złożenia zeznania nie jest "zatajeniem prawdy" w rozumieniu art. 233 § 1 kodeksu karnego.

Porady prawne

sygn. I KZP 39/02


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika