Kiedy można przekształcić śledztwo w dochodzenie?

Zagadnieniem jakim zajmował się Sąd Najwyższy było udzielenie odpowiedzi na pytanie czy dopuszczalne jest prowadzenie przez sąd postępowania uproszczonego w sytuacji, gdy początkowo sprawa o czyn, który uzasadnia prowadzenie odrębnego dochodzenia na podstawie art. 325b, była prowadzona łącznie z inną sprawą o czyn, co do którego było prowadzone śledztwo a następnie sprawa ta została ze śledztwa wyłączona i zakończona w formie dochodzenia?

Sąd Najwyższy odmawiając uchwały stwierdził, że postępowanie przygotowawcze prowadzone w formie śledztwa nie może przekształcić się w legalne dochodzenie, gdy sytuacja procesowa to umożliwiająca nastąpi po upływie dwumiesięcznego terminu wskazanego w art. 325i § 1 k.p.k.

Porady prawne

Z postawionej tezy wynika, że zawsze istnieje możliwość przekształcenia śledztwa w dochodzenie jeśli nie upłynął jeszcze termin dwumiesięczny. Sposób liczenia terminu postępowania przygotowawczego w sytuacji wyłączenia sprawy z dotychczas prowadzonego postępowania przygotowawczego do odrębnego postępowania rozstrzyga przepis § 85 Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, wprowadzonego rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 kwietnia 1992 r. (Dz. U. 1992 r., Nr 38, poz. 163), który stanowi, że czas trwania wyłączonego postępowania liczy się od daty wszczęcia postępowania pierwotnego, gdy w wyłączonym zakresie były dokonywane czynności procesowe. Jeśli prowadzono wspólnie dwie sprawy w formie śledztwa a następnie jedną z nich wyłączono po okresie 2 miesięcy od wszczęcia i prowadzono dochodzenie to doszło do naruszenia kodeksu postępowania karnego. Obowiązkiem Sądu rozpoznającego przedmiotową sprawę w postępowaniu odwoławczym jest zatem dostrzeżenie, że postępowanie przygotowawcze nie zostało przeprowadzone, w żadnej z jego faz, legalnie, jako dochodzenie, a w istocie przeprowadzono w niej, od początku do końca, śledztwo, co oczywiście rozstrzyga o niedopuszczalności rozpoznania jej w pierwszej instancji w trybie uproszczonym

Postanowienie Sadu Najwyższego Izba Karna z dnia 17 listopada 2005 r., sygn. akt I KZP 39/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika