Obowiązek uzasadnienia wyroku w razie uznania apelacji za bezzasadną

Art. 457 § 1. stanowi, że uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie 14 dni. W § 2. czytamy, że jeżeli sąd utrzymuje zaskarżony wyrok w mocy, uznając apelację za oczywiście bezzasadną, uzasadnienie sporządza się na wniosek strony, chyba że zostało zgłoszone zdanie odrębne.  

Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli sąd odwoławczy, po rozpoznaniu sprawy z powodu apelacji strony, dojdzie do przekonania, że apelacja jest oczywiście bezzasadna  ( art 457 par 2 kpk), to utrzymując zaskarżony wyrok w mocy obowiązany jest wskazać w wyroku, iż czyni tak uznając apelację za oczywiście bezzasadną. W przeciwnym wypadku, przy braku takiego rozstrzygnięcia, uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu, zgodnie z art. 457 § 1 kpk.

W uzasadnieniu należy podać, czym kierował się Sąd wydając wyrok oraz dlaczego zarzuty i wnioski apelacji sąd uznał za zasadne albo niezasadne. Jeśli zatem Sąd uznaje apelację za oczywiście bezzasadną to powinien to w orzeczeniu wskazać. W razie, gdy tego nie uczyni nie stosuje się paragrafu drugiego art. 457 i wynika z tego wniosek, że uzasadnienie należy sporządzić z urzędu.

Porady prawne

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 24 czerwca 2004 r. III KZ 15/2004 Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/8


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rogal 2011-08-31 18:04:28

    Sąd musi pisać uzasadnienie i podać w czym się kierował musi złamać podniesione zażuty udowodnić ze sąd pierwszej instanci miał racie,ze dowody obciązające są nie dozbicia jeżeli tego nie robi to znaczy ze nie robi nic nie czyta akt idzie na łatwizne nie chce się zmierzycz z problemami . Sędziowje poto są szkoleni izarabiają nie małe pieniądze i nie mogą unikacz pisania uzaszdnienia to jest ich psi obowjązek


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika